Znamy laureatów Konkursu na Najpiękniejszy Ogród w Nowym Targu im. Adama Worwy
W tegorocznej jubileuszowej XXV edycji Konkursu na Najpiękniejszy Ogród w Nowym Targu im. Adama Worwy wzięło udział wielu utalentowanych ogrodników i miłośników architektury krajobrazu.

– Już teraz czekamy na kolejną edycję konkursu i nowe inspiracje, jakie przyniesie ze sobą przyszłość. Niech piękno ogrodów zawsze nas otacza i inspiruje do tworzenia jeszcze piękniejszych przestrzeni zielonych! – przekonuje Urząd Miasta Nowy Targ.
Wyniki:
Kategoria I – Posesje Jednorodzinne:
Ogrody przydomowe – coraz częściej stają się częścią naszych domów, a granica miedzy nimi staje się bardzo subtelna. Coraz chętniej tworzymy zielone salony pod chmurami, przez co przytulna przestrzeń z wnętrza domu łączy się, z tym co mamy na zewnątrz. Odpowiednio dobrane drzewa, krzewy i kwiaty mogą cieszyć od wczesnej wiosny, poprzez gorące lato i spokojną jesień. Nawet zima w ogrodzie potrafi zachwycić.
Każdy posiadacz ogrodu zostawia w nim całe serce.
W tworzeniu własnego ogrodu najpiękniejsze jest to, że możemy w nim mieć co tylko zapragniemy.
Miejsce I – Wioletta Ligas
To nie tylko piękny ogród, ale również bardzo przemyślana koncepcja. Dominuje w nim styl nowoczesny o formalnych rabatach. Jego układ kompozycyjny i dobór roślin sprawiają, że ogród zachwyca od samego wejścia. Dominują w nim krzewy ozdobne, w dużej ilości specjalistycznie formowane, co podkreśla wiedzę i fachowość właścicieli. Nie zabrakło w nim również miejsca relaksacyjnego, które tworzy urocza drewniana altana i ogrodowy basen. Ogród dzięki przemyślanej aranżacji zachwyca przez cały rok.
Miejsce II – Bożena Gałdyn
To urokliwy ogród w stylu nieformalnym tzw. swobodnym, w którym rabaty w naturalny sposób otulają działkę. Dominują w nim nasadzenia bylinowe, przez co ogród tonie w kwiatach w głównej mierze miododajnych, stanowiących nieoceniony skarb dla pszczół, których w tym ogrodzie nie brakuje.
W ogrodzie widoczny jest podział na strefy i tak znajdziemy tam część o charakterze ozdobnym, rekreacyjnym oraz typowy zakątek gospodarczy.
Dodatkowym atutem ogrodu jest wykorzystanie w ogrodzie tzw. biżuterii ogrodowej takiej jak: kolorowe ozdobne budki dla ptaków, czy metalowe ozdoby. Zastosowanie tego typu ozdób subtelnie podkreśla piękno roślin, przez co ożywia i wzbogaca przestrzeń ogrodu.
Miejsce III – Bogumiła Bełtowska
To również przykład ogrodu w stylu swobodnym, dominują w nim nasadzenia z krzewów, niemniej jednak największym atutem i jednocześnie dumą właścicieli jest oczko wodne. Stanowi uroczy akcent całego założenia, woda w ogrodzie wnosi dużo spokoju, dodatkowo tworzy mikroklimat korzystny zarówno dla zwierząt, jak i owadów, co w warunkach miejskich jest bezcenne. Na uwagę i podziw zasługuje również uprawa róż, zarówno rabatowych jak i piennych jest bardzo okazała, co jest nie lado osiągnięciem w szczególności w tym roku, który nie oszczędzał królowej ogrodów jakim jest róża, podczas gwałtownych opadów i silnych wiatrów.
Kategoria II – Posesje Wielomieszkaniowe:
Ogrody pod posesjami wielomieszkaniowymi to jeden z najtrudniejszych rodzajów ogrodów. Zazwyczaj to niewielka przestrzeń bez możliwości wyboru, zarówno kształtu czy ustawienia względem nasłonecznienia. Do tego są to zazwyczaj tereny ogólnodostępne, przez to narażone na kradzieże czy dewastację. Dlatego tym bardziej takie miejsca powinny być doceniane.
W naszym mieście możemy pochwalić się pięknymi ogrodami na posesjach wielomieszkaniowych. A co cieszy najbardziej, są to wieloletnie ogrody, które sprawiają, że przestrzeń miejska w tak ścisłej zabudowie staje się bardziej dostępna i przyjazna.
Miejsce I – Grażyna Smalec
Niezmiennie: piękny, zachwycający i uroczy. Skąpany w południowym słońcu tonie od wiosny do jesieni pięknymi kompozycjami bylinowymi. Zachwyca zapachem róż, który unosi się daleko poza granice ogrodu.
Miejsce II– Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Podhaleńskiej 24 a
To bardzo stonowane, zaciszne miejsce w środku miejskiego zgiełku, które powstało w cieniu wysokich drzew przy wspólnym wysiłku mieszkańców. To kompozycja krzewów ozdobnych i cieniolubnych bylin. Starannie tworzone kompozycje potrafią zachwycić każdego roku.
Miejsce III – Stanisław Plewa
To ogród pełen barw i zapachów, przepełniony pasją i miłością do roślin. Dominują tu byliny kwitnące przez cały okres wegetatywny, a prawdziwym skarbem założenia są nasadzenia z róż zarówno rabatowych jak i piennych.
Kategoria III – Ogródki działkowe:
Ogródki działkowe kojarzą się z obszarem gruntu rolnego z wydzielonymi działkami przeznaczonymi pod uprawy ogrodowe, ale nie w naszym mieście gdyż możemy się pochwalić pięknymi założeniami gdzie widoczna jest równowaga między uprawami a ekologią, ogrodem gospodarczym a ukwieconymi rabatami bylinowymi. To niejednokrotnie bardzo przemyślane i profesjonalnie zaprojektowane wnętrza ogrodowe, wielowymiarowe gdzie można znaleźć miejsce do wypoczynku, relaksu i zadumy. A do tego wyhodować ekologiczne, zdrowe i okazałe warzywa i owoce.
Miejsce I – Halina Golak
To wyjątkowe miejsce, przemyślane pod względem układów kompozycyjnych rabat oraz doboru roślin. Mieszanka odpowiednio dobranych krzewów, traw ozdobnych oraz bylin sprawia, że ogród urzeka swym pięknem w każdej porze roku. Równie imponujące są nasadzenia gospodarcze oraz wzbogacenie działki w elementy o charakterze ekologicznym jak: karmniki, czy hoteliki dla owadów.
Miejsce II – Andrzej Horoszko
To przykład ogródka działkowego, w którym niemożliwe staję się możliwe – gdzie uprawa palm również udaje się na terenie Podhala. Założenie zachwyca nie tylko egzotycznymi nasadzeniami, ale również ciekawą kompozycją traw ozdobnych oraz imponującymi uprawami szklarniowymi.
Miejsce III – Maria Wąsowicz
To typowe nasadzenie w stylu rustykalnym gdzie dominują uprawy ogrodowe otulone nasadzeniami z pięknie kwitnącymi bylinami.
Źródło: UM Nowy Targ
Komentarze