Kamery live
prognoza pogody

Zima w Tatrach zaskakuje turystów

20 listopada 2023 08:57

W Tatrach panuje prawdziwa zima. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło drugi stopień zagrożenia lawinowego. Mimo ostrzeżeń i apeli, w góry wciąż wybierają się osoby kompletnie nieprzygotowane do zimowych warunków.

Zima w Tatrach zaskakuje turystów

W miniony weekend ratownicy TOPR udzielali pomocy siedmioosobowej grupie turystów.

–  Nie byli w stanie samodzielnie kontynuować wycieczki ze względu na warunki, elementarny brak doświadczenia i ekwipunku zimowego!!! Turyści na ratunek oczekiwali na wierzchołku Ciemniaka! – informują ratownicy TOPR.

Grupa została sprowadzona do wylotu Doliny Kościeliskiej. Działania ratunkowe, w których wzięło udział czterech ratowników TOPR trwały prawie 8 godzin.  

– Tego samego dnia trzech ratowników wyruszyło na Kasprowy Wierch, gdzie w rejonie Suchej Przełęczy w fatalnych warunkach pogodowych utknął samotny turysta. Po dotarciu na miejsce znaleziono go siedzącego w zaspie śnieżnej zaledwie kilka minut od górnej stacji kolei linowej. Po ogrzaniu ratownicy odprowadzili turystę do budynku stacji i koleją zwieźli do Zakopanego – informują ratownicy TOPR.

Warunki do uprawiania turystyki są trudne.

– Do bezpiecznego poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. Prosimy pamiętać, że w trakcie załamania pogody, oczekiwanie na pomoc może się znacznie wydłużyć!!! – przypominają ratownicy.

Fot. A.Chrobak, J.Żebracki / TOPR

 

ag 20.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również