Kamery live
prognoza pogody

Zima niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo

1 grudnia 2023 08:54

Policjanci w ramach akcji Zima prowadzą działania prewencyjne, sprawdzają sytuację osób bezdomnych i interweniują wobec tych, którzy znaleźli się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu, śpiąc na chodniku czy ławce, kiedy na zewnątrz panuje ujemna temperatura.

Zima niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo

– We wtorkową noc około godziny 3 policjanci z Nowego Targu  otrzymali zgłoszenie o śpiącym mężczyźnie na chodniku w centrum miasta. Był on pod wpływem alkoholu, a po przebudzeniu miał problem z utrzymaniem równowagi. Tej nocy temperatura wynosiła kilka stopni poniżej zera. Gdyby nie reakcja osoby postronnej mieszkaniec Krakowa, mógłby nie przeżyć do rana – informują nowotarscy policjanci.

Kolejnej nocy około godziny 1 w rejonie dworca autobusowego policjanci prewencji zauważyli śpiącego na ławce mężczyznę.

— Tej nocy również panował kilkustopniowy mróz, który był śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańca powiatu tatrzańskiego. Interwencje te pokazują, że nie tylko osoby bezdomne narażone są na wychłodzenie organizmu i wymagają naszej reakcji i pomocy. Za wszelkie zgłoszenia bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które nie przeszły obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 – przypominają policjanci.

Jeżeli znamy kogoś w trudnej sytuacji, kto narażony jest na wychłodzenie organizmu możemy powiadomić również Ośrodek Pomocy Społecznej, czy dzielnicowego. O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić policję poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę “BEZDOMNOŚĆ” i zaznaczyć miejsce na mapie. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Źródło: KPP Nowy Targ

 

ag 01.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również