Kamery live
prognoza pogody

Zima na Podhalu

14 listopada 2016 13:50
Wyciszenie Włącz dźwięk

Na Podhale zawitała zima – mróz i śnieg z dnia na dzień diametralnie odmieniły krajobraz. W okolicznych miejscowościach już ruszyły armatki śnieżne i pierwsze wyciągi narciarskie. Wraz z zimą pojawia się też jednak komplet standardowych problemów. Sen z powiek spędza między innymi wizja utrudnień w ruchu, oblodzonych chodników, czy spadających sopli. Znowu pojawia się też odwieczne pytanie: czy zima zaskoczy w tym roku drogowców? Warto jednak zadać sobie również inne pytanie – czy zima nie zaskoczy przypadkiem nas samych?

Trzeba bowiem pamiętać, że osobą odpowiedzialną za ochronę przed skutkami zimy nie tylko siebie i swoich bliskich, ale również przechodniów mijających posesję, w większości wypadków jest jej właściciel.

Do czynności, które ma obowiązek w związku z tym wykonywać, należą m.in. odśnieżanie chodnika wzdłuż budynku oraz usunięcie z niego wszelkich oblodzeń lub opcjonalnie posypanie powierzchni chodnika piaskiem tak, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom. Właściciel powinien też systematyczne usuwać zwały śniegu z dachu, aby nie tworzyły się tzw. nawisy zagrażające bezpieczeństwu osób przechodzących wzdłuż budynku. Musi zapewnić regularne usuwanie sopli zwisających z dachu, gdyż one również poważnie mogą zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów. Trzeba mieć również na uwadze to, że nieusuwane na bieżąco kawały lodu, które znajdują się w rynnach na zewnątrz budynku, mogą spowodować zalanie ścian w mieszkaniach, z kolei nieusuwanie zwałów ciężkiego śniegu z dachu może, w skrajnym przypadku doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Warto pamiętać, że takie same obowiązki, jak na właścicielu będącym osobą fizyczną, ciążą na spółdzielni mieszkaniowej oraz zarządzie wspólnoty mieszkańców.

Śnieg uprzątnięty z chodnika powinien być składowany w taki sposób, by nie powodować zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów, a jego usunięcie należy do obowiązków zarządcy drogi. Ustawa przewiduje kilka przypadków, w których za uprzątnięcie śniegu z chodnika leżącego bezpośrednio przy nieruchomości odpowiada nie właściciel, a gmina lub zarządca drogi. Dzieje się tak, jeżeli pomiędzy chodnikiem a granicą nieruchomości usytuowany jest pas zieleni oraz w przypadku, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów.

Nieustannie przypominamy też o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa związanego ze wzmożoną eksploatacją urządzeń grzewczych w sezonie zimowym. Wciąż jeszcze nie jest za późno na sprawdzenie drożności i szczelności instalacji i przewodów kominowych. W naszym mieście już zdarzył się pierwszy w tym sezonie pożar sadzy w kominie, wynikający właśnie z zaniedbania i niedopełnienia obowiązku zlecenia kontroli przewodów kominowych przed sezonem grzewczym. Szczęśliwie, nikt w pożarze nie ucierpiał. Pamiętajmy jednak, by niepotrzebnie nie ryzykować i zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Zainteresowanych odsyłamy do naszego materiału sprzed miesiąca, w którym podstawowe zasady bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa w sezonie grzewczym wyjaśnił nam pan Piotr Krygowski, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

http://nowytarg24.tv/aktualnosci/item/wazne-rady-w-czasie-sezony-grzewczego

NT24TV 14.11.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również