Kamery live
prognoza pogody

Zielone patrole na szlakach turystycznych

3 czerwca 2022 16:57

Na terenach leśnych Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictw w Starym Sączu i Limanowej można spotkać więcej zielonych patroli. Połączone siły strażników granicznych ze strażnikami leśnymi oraz strażnikami parków narodowych czuwają nad bezpieczeństwem turystów w górach. Tylko w miniony weekend odbyły się dwa takie współdziałania.

Zielone patrole na szlakach turystycznych

Dla funkcjonariuszy Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG, rozpoczął się kolejny etap działań z innymi służbami, w celu ochrony terenów leśnych. Po intensywnym kalendarzu majowym – obfitującym w uroczystości państwowe oraz resortowe – szable paradne oraz karabinki reprezentacyjne zamienione zostały na mundur polowy i sprzęt terenowy.

Tylko w miniony weekend funkcjonariusze WO(R) KaOSG przeprowadzili dwa takie współdziałania. Na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz zatrzymany został motocyklista, który za nielegalny wjazd do lasu ukarany został mandatem karnym. Natomiast w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego wystosowanych zostało wiele pouczeń dla użytkowników motocykli elektrycznych, którzy zapomnieli o zakazie poruszania się pojazdami silnikowymi (również elektrycznymi) po terenach chronionych.

Podczas służb w kompleksach leśnych oraz parkach narodowych, strażnicy graniczni dbają o bezpieczeństwo turystów oraz ochronę przyrody. Samochody terenowe, motocykle i quady będące na wyposażeniu Straży Granicznej, ułatwiają leśnikom zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów. Natomiast dzięki kamerom termowizyjnym oraz noktowizorom, możliwa jest także dobra obserwacja terenu po zmroku.

W trakcie wspólnych patroli szczególną uwagą obejmowane są również miejsca, w których dochodzi do kradzieży drzewek. W trakcie wspólnych akcji, funkcjonariusze SG oraz służby leśne kontrolują zasady wywożenia drewna z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników.

W rejonach przygranicznych kontrolowana jest również infrastruktura graniczna oraz sprawdzany teren w bezpośredniej bliskości granicy państwa.

źródło: KOSG

os 03.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również