Kamery live
prognoza pogody

Zespół “Młode Podhale” wystąpił na znanym festiwalu folklorystycznym w Bułgarii (galeria)

17 maja 2023 23:57

Początkiem maja Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale, działający przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu uczestniczył w XVII Międzynarodowym Festiwalu „Gergyovsko Veselie” Kremikovtzi 2023 – Sofia, Bułgaria.

Zespół

Bogaty program festiwalu pozwolił na zaprezentowanie zespołu podczas dwóch koncertów oraz występu głównego zorganizowanego 6 maja br. przy Monastyrze Kremikovtsi. Przypadające na 6 maja, wspomnienie św. Jerzego to niezwykle ważny dla Bułgarów dzień, gdyż ten właśnie święty jest jednym z najważniejszych patronów, czczonych w kościele prawosławnym.

Na scenie oprócz Młodego Podhala wystąpił zespół z Gruzji i ok. 40 grup folklorystycznych z Bułgarii, na czele z gospodarzami  —  Zespołem Kremikovtzi.

Zespoły uczestniczyły również w modlitwie o pokój, spotkali się z organizatorami festiwalu i starostą powiatu kremikowckiego, a także wzięli udział w wieczorze integracyjnym z nauką tańca.

W programie festiwalu znalazł się również czas na zwiedzanie i poznawanie tego pięknego kraju. Młode Podhale eksplorowało Monastyr Rylski. Warowny klasztor usytuowany w kotlinie masywu górskiego Riła, około 120 km na południe od Sofii, jest ważnym symbolem bułgarskiego oporu przeciwko tureckiemu panowaniu, a także symbolem odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku. W 1983 Monastyr Rilski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasi górale zwiedzili również stolicę. Sofia – największe miasto Bułgarii, z bogatą historią i mnóstwem zabytków – jest kolebką dziedzictwa architektonicznego i kulturowego.

Członkowie Uczelnianego Zespołu Góralskiego Młode Podhale dziękują organizatorom za zaproszenie, a PPUZ w Nowym Targu za udzielone wsparcie. Gorące podziękowania należą się  również dr Małgorzacie Wonuczce- Wnuk, która poświęciła zespołowi swój czas, dzieląc się szeroką wiedzą na temat Bułgarii oraz okazała wsparcie na miejscu, pełniąc funkcję tłumacza i służąc pomocą w każdej sytuacji.

mat. nadesłane/Paulina Peciak – Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale

fot. archiwum zespołu/organizator XVII Międzynarodowego Festiwalu „Gergyovsko Veselie” Kremikovtzi 2023 

 

os 17.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również