Kamery live
prognoza pogody

Zawodnik KS Gorce wśród 12 najlepszych stypendystów w Małopolsce

31 grudnia 2020 11:30

Blisko 250 uczniów i studentów pojawiło się tuż przed świętami na gali on-line Regionalnego Programu Stypendialnego. Laureatom pogratulowała Marta Malec-Lech z zarządu województwa, radny Rafał Kosowski i Dariusz Styrna, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Gościem specjalnym gali był podróżnik Jan Mela. Na liście 12 najlepszych stypendystów z terenu całej Małopolski w roku szkolnym 2019/2020, wśród 3 najlepszych uczniów odnoszących sukcesy sportowe znalazł się Wiktor Klag, zawodnik KS Gorce. 

Zawodnik KS Gorce wśród 12 najlepszych stypendystów w Małopolsce

Ponad tysiąc uczniów i studentów szczególnie uzdolnionych, osiągających ponadprzeciętne wyniki edukacyjne i sportowe, mieszkających lub uczących się w Małopolsce, otrzymało w minionym roku szkolnym stypendia w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego (RPS). Ich łączna wartość osiągnęła ponad sześć mln zł; w tym ponad pięć mln ze środków Unii Europejskiej (UE) i blisko 1 mln zł z budżetu województwa (BW).

-To dla mnie wielka przyjemność pogratulować najbardziej uzdolnionym uczniom i studentom z naszego regionu, którzy niebawem będą decydowali o przyszłości Polski. Imponująca liczba złożonych ponad dwóch tysięcy wniosków, świadczy o popularności Regionalnego Programu Stypendialnego i jego randze w systemie małopolskiej edukacji – zaznaczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Na liście 12 najlepszych stypendystów Regionalnego Programu Stypendialnego w roku szkolnym 2019/2020, wśród 3 najlepszych stypendystów związanych z dziedziną sportu znalazł się jeden uczeń z subregionu podhalańskiego – Wiktor Klag, który otrzymał stypendium jako uczeń szkoły podstawowej. To zawodnik KS Gorce, odnoszący sukcesy w tenisie stołowym. 

Zdjęcie: Facebook KS Gorce

Gościem specjalnym wirtualnej gali RPS był Jan Mela, podróżnik, społecznik, mówca motywacyjny. Mając 13 lat uległ ciężkiemu wypadkowi – w wyniku poważnego porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy, zostając najmłodszym w historii zdobywcą dwóch biegunów i jednocześnie pierwszą osoba niepełnosprawną, która tego dokonała. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan, przebiegł maraton nowojorski i ukończył triathlon Herbalife Ironman 70.3 Gdynia. Porusza się na protezie nogi.

-Nieprzypadkowo na galę zaprosiliśmy osobę, która mimo przeciwności losu potrafiła znaleźć wewnętrzną motywację do spełnienia życiowych marzeń i odniesienia sukcesu. Podobnie jak w przypadku Janka Meli, naszym stypendystom życzę nieustającej chęci do rozwoju i pracy nad sobą, bez względu na różne trudności, pojawiające się na ich życiowej drodze – podsumowała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Ciekawostki RPS:

  • 251 uczniów brało udział konkursów przedmiotowych (202 finalistów i 49 laureatów),
  • 96 uczniów startowało w olimpiadach krajowych (53 uczestników, 21 finalistów, 22 laureatów),
  • 3 uczniów reprezentowało nasz kraj w olimpiadach międzynarodowych,
  • 57 stypendystów otrzymało premie za realizowanie indywidualnego toku nauki,
  • stypendia za szczególne osiągnięcia artystyczne: 14 uczniów zostało laureatami konkursów krajowych, a 4 uczniów laureatami konkursów międzynarodowych,
  • stypendia za szczególne osiągnięcia sportowe: 19 uczniów zaliczyło udział w zawodach i turniejach o randze mistrzostw Polski i Pucharu Polski,
  • 505 stypendystom przyznano dodatkowe punkty z tytułu zamieszkiwania na terenie wiejskim,
  • 129 stypendystów otrzymało dodatkowe punkty za trudną sytuację materialną,
  • 349 stypendystów – za wywodzenie się z rodziny wielodzietnej,
  • 24 – w związku z niepełnosprawnością

 

os 31.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również