Kamery live
prognoza pogody

Zasiłek opiekuńczy, gdy szkoła zamknięta – tak, ale muszą zostać spełnione pewne warunki

1 kwietnia 2019 18:33

W nawiązaniu do zapowiadanych strajków nauczycieli, ZUS wystosował informację prasową w sprawie zasiłku opiekuńczego. Aby moc zostać  w domu z dzieckiem i starać się o taki zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia, muszą być spełnione trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, wiek dziecka nie może przekraczać 8 lat, a zamknięcie placówki musi być sytuacją nieprzewidzianą tj. rodzic jest zawiadamiany o tym fakcie w terminie nie krótszym niż 7 dni. 

Zasiłek opiekuńczy, gdy szkoła zamknięta - tak, ale muszą zostać spełnione pewne warunki

-Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę, rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.

Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego należy jednak spełnić trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a zamknięcie placówki jest sytuacją nieprzewidzianą. Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

-Planowany remont placówki, o której rodzice zostali wcześniej poinformowani, już sytuacją nieprzewidzianą nie jest – tłumaczy pani rzecznik. 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym można znaleźć tutaj: zus.pl

mat. prasowy ZUS

os 01.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również