Kamery live
prognoza pogody

Załoga PCD Salami tuż za podium w Balonowych Mistrzostwach Polski

W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2016r. w Krośnie odbywały się XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Nowy Targ i tutejszy Aeroklub reprezentowała załoga balonu PCD Salami, w której skład weszli: Krzysztof Borkowski (pilot), Kacper Borkowski, Adam Ginalski oraz Bogusław Gaura. W Mistrzostwach Polski sklasyfikowano 26 załóg, natomiast w Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych, aż 52 załogi z całego świata. 

Załoga PCD Salami tuż za podium w Balonowych Mistrzostwach Polski

W trakcie zawodów zaplanowano wykonanie 6 lotów, jednak warunki atmosferyczne pozwoliły ostatecznie rozegrać 10 konkurencji w 3 lotach. Załoga nowotarskiego Aeroklubu po 2 lotach (7 konkurencjach) plasowała się na znakomitym 2 miejscu. Niestety 9 konkurencja, w ostatnim locie zawodów zadecydowała o tym, że nowotarska załoga spadła z podium i zajęła ostatecznie 4 miejsce. Do podium zabrakło dosłownie 18 pkt. To najlepszy wynik w Mistrzostwach Polski nowotarskiej załogi od wielu lat. Przypomnijmy, że w całkiem niedawno zakończonych zawodach balonowych w Grudziądzu, zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski, załoga PCD Salami zajęła 1 miejsce!

W rozmowie z redakcją portalu nowytarg24.tv, pilot Krzysztof Borkowski przekonuje, że podium Mistrzostw Polski było w zasięgu ręki, jednak zabrakło trochę szczęścia.

– Główną przyczyną nieudanego lotu do 9 konkurencji była zmiana przez dyrektora sportowego zawodów, dopiero na odprawie przed lotem, jednego z punktów w karcie konkurencji. Nasza załoga zajęła się precyzyjnym wyliczaniem konkurencji i zmiana niestety nam umknęła – mówi Krzysztof Borkowski.

Gdyby pilot zastosował się do tego co było zapisane w karcie, a także do zmiany wprowadzonej przez dyrektora sportowego w ostatniej chwili przed lotem, wynik byłby zdecydowanie lepszy. Warto podkreślić, że 10 z 26 załóg popełniło dokładnie ten sam błąd, w tym tak utytułowani zawodnicy jak aktualny wicemistrz Polski. Bezpośrednio za załogą PCD Salami został sklasyfikowany Arkadiusz Iwański – wieloletni członek Kadry Narodowej, były mistrz Polski. Wartym odnotowania jest także fakt, że wszyscy aktualni członkowie Balonowej Kadry Narodowej zostali sklasyfikowani na dużo dalszych miejscach od nowotarskiej załogi. 

– Według mnie to były najtrudniejsze Mistrzostwa Polski pod względem taktycznym, w których braliśmy do tej pory udział. Poziom trudności był porównywalny do Mistrzostw Europy, w których mieliśmy okazję rywalizować z najlepszymi pilotami Europy w poprzednim roku w Debreczynie na Węgrzech – podsumowuje Borkowski.

Ostatnie wyniki reprezentantów Aeroklubu Nowy Targ latających pod banderą sponsora PCD Salami bardzo dobrze wróżą na przyszłość. Miejmy nadzieję, że miasto Nowy Targ będzie w przyszłości kojarzone także ze sportami lotniczymi, w tym ze sportem balonowym, których poziom jest najwyższy od wielu lat.

– Nasz wynik cieszy tym bardziej, że jako jedyna załoga w czołówce Mistrzostw lataliśmy na balonie turystycznym, w sytuacji gdy nasi konkurenci mieli do dyspozycji balony sportowe. Mam nadzieję, że nasze rezultaty przyczynią się do jeszcze lepszej promocji sportu balonowego na Podhalu i w przyszłości znajdzie się  sponsor, który zechce zainwestować w tego typu sprzęt – przekazuje nam Borkowski.

/p
Zdjęcia: Adam Ginalski, Sławek Ginalski, Bogusława Ginalska

NT24TV 03.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
*ANONIM* 19:49 20.01.2018

Lecieli ponad miazgi to jest Tylmanowej

Zobacz również