Kamery live
prognoza pogody

Zakup mieszkania pod wynajem w Zakopanem. Czy taka inwestycja się opłaca? (art. sponsorowany)

5 lutego 2024 10:40

Zakopane to zimowa stolica i najsłynniejszy ośrodek turystyki górskiej w Polsce. Nic dziwnego, że każdego roku przybywają tu miliony turystów z kraju i z zagranicy. Duże zainteresowanie przekłada się na lokalny rynek nieruchomości pod wynajem oraz znacząco zwiększa szansę na wzrost wartości zakupionego mieszkania.

Zakup mieszkania pod wynajem w Zakopanem. Czy taka inwestycja się opłaca? (art. sponsorowany)

Zakup nieruchomości to popularny sposób na lokowanie i zabezpieczenie wolnego kapitału. O ile w stolicy Małopolski największym zainteresowaniem cieszą ogłoszenia kawalerek na sprzedaż lub mieszkania studenckie, tak coraz więcej inwestorów rozważa także zakup apartamentów wakacyjnych lub domu w Zakopanem. Przyczynia się do tego niesłabnąca popularność turystyczna miejscowości oraz duży potencjał rynku najmu. Dlaczego warto kupić mieszkanie lub dom na wynajem w Zakopanem? Przedstawiamy najważniejsze powody i radzimy, jaką nieruchomość wybrać!

Rekordowe liczby turystów

Polacy coraz chętniej spędzają wakacje w Polsce. Do zmian na rynku turystyki przyczyniła się pandemia oraz fakt, że wiele osób, które dotąd nie spędzały wakacji w kraju, doceniło walory turystyczne Polski. Modzie na turystykę krajową towarzyszy także zwiększone zainteresowanie aktywnością na świeżym powietrzu, a Tatry nadają się do tego wprost idealnie. Na szlakach można zobaczyć wędrowców, biegaczy, a w niektórych miejscach również rowerzystów. Zimą pojawiają się skiturowcy i biegacze narciarscy. Sezon trwa tu cały rok, a tylko w rekordowym 2023 roku Zakopane odwiedziło niemal 5 mln turystów. Co ciekawe, sporą część z nich stanowią obcokrajowcy, którzy stali się ważną grupą docelową osób, które zarabiają na najmie nieruchomości.

Popularny kierunek wakacji

Polacy nie tylko coraz chętniej spędzają wakacje i weekendy w kraju, ale także zmienili sposób spędzania czasu podczas urlopu. Zakopane i rejon Podhala znajdują się na drugim miejscu popularnych destynacji wakacyjnych. Prym nadal wiedzie wybrzeże Bałtyku i okolice Trójmiasta. Te proporcje jednak się coraz bardziej wyrównują. Faktem jest, że obecna infrastruktura turystyczna jest niewystarczająca, a w szczycie sezonu obłożenie sięga niemal zawsze 100%.

Inwestycja całoroczna

Z perspektywy inwestorów, planujących zakup nieruchomości pod wynajem, ogromną zaletą gór jest to, że przyciągają turystów przez cały rok. Latem i jesienią przyjeżdżają tu miłośnicy wycieczek pieszych, podczas gdy zimą Zakopane zamienia się w kurort narciarski. Do tzw. wysokiego sezonu należą m.in. długie weekendy oraz Wielkanoc, Święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Wówczas właściciele apartamentów lub domów na wynajem mogą sobie także pozwolić na wyższe ceny, co zwiększa tempo zwrotu inwestycji. O tym, że w Zakopanem bywa znacznie drożej niż w stolicy Małopolski, można przekonać się przeglądając listę ogłoszeń mieszkania na wynajem w Krakowie.

Własne miejsce na wakacje

Kupując mieszkanie lub dom w Zakopanem, zyskujemy nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale także własne miejsce na wakacje. W serwisie Gethome znajdziesz domy Zakopane oraz mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego o zróżnicowanym metrażu i układzie pomieszczeń, dzięki czemu z łatwością dopasujesz typ nieruchomości do swoich potrzeb oraz strategii najmu. Możesz zarządzać nieruchomością w taki sposób, aby w sezonie wysokim przynosiła Ci zyski, a w mniej popularnych miesiącach cieszyć się komfortem własnego domu w górach.

Wysoka stopa zwrotu

Eksperci rynku najmu mieszkań podkreślają, że najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności każdego mieszkania przeznaczonego na inwestycje jest lokalizacja. Lokal usytuowany w centrum popularnej miejscowości turystycznej cieszy się większym zainteresowaniem wśród turystów, co zwiększa jego wartość i możliwość czerpania zysku. Inwestycja w mieszkanie w Zakopanem generuje wysoki zwrot najmu oraz gwarantuje wzrost wartości nieruchomości w przyszłości.

Innym czynnikiem jest standard nieruchomości. Turyści, zarówno polscy, jak i Ci z zagranicy, dużą wagę przykładają do czystości i estetyki wnętrza. Ważne jest także odpowiednie wyposażenie, które powinno obejmować część sypialną, aneks kuchenny czy prywatną łazienkę.

Gdzie inwestować? Atrakcyjne lokalizacje

Które części miasta uznawane są za najbardziej atrakcyjne? Koncentracja życia w Zakopanem to bez wątpienia Krupówki. Również w okolicy Równi Krupowej powstaje najwięcej nowych inwestycji. Decydując się na zakup mieszkania w tej lokalizacji, trzeba liczyć się z naprawdę wysokimi cenami. Pozostają one jednak w uzasadnionej korelacji z potencjałem turystycznym nieruchomości. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także apartamenty na wynajem w okolicach Gubałówki oraz dworca PKP.

Turyści zorientowani na turystykę górską szukają noclegów w okolicach Kuźnic i Wielkiej Krokwi. Ciekawą lokalizację stanowi także pobliskie Kościelisko. Miejscowość położona jest zaledwie 7 km od centrum Zakopanego, a równocześnie oferuje spokój i piękny widok na Tatry. To także doskonała baza wypadowa do wędrówek w Tatrach Zachodnich. W Kościelisku swój wlot mają m.in. Dolina Kościeliska czy Dolina Małej Łąki.

/artykuł sponsorowany/

Piotr Starmach 05.02.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również