Kamery live
prognoza pogody

Zagrojcie dudzicki…

19 grudnia 2023 10:15
Wyciszenie Włącz dźwięk

W poniedziałek 18 grudnia w auli Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu przy placu Słowackiego 13 odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej projekt pt.: “Zagrojcie dudzicki…”, który został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Otwarciu towarzyszyła prelekcja Andrzeja Budza – budowniczego instrumentów pasterskich, muzykanta góralskiego, lutnika i przewodnika tatrzańskiego, na temat dud podhalańskich i instrumentów pasterskich. Obecni mogli obejrzeć instrumenty i ich elementy powstałe w wyniku realizacji projektu oraz dzięki pokazowi Andrzeja Budza mogli poznać tajniki gry na tym unikatowym instrumencie. Były kozy, trombity, palice, piszczałki jednootworowe i sześciootworowe, dwojnice – całe instrumentarium towarzyszące kulturze pasterskiej góralskiej, które staramy się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokazać jak największej rzeszy osób, które interesują się kulturą ludową i tradycyjną Podhala.

W ramach projektu powstał również film na temat kozy – dud podhalańskich, który oprócz budowy oraz historii prezentuje podstawy gry na tym oryginalnym instrumencie. 

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

ag 19.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również