Kamery live
prognoza pogody

“Zagrojcie dudzicki…”

27 listopada 2023 11:03
Wyciszenie Włącz dźwięk
Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu w roku 2023 realizuje projekt pt.: “Zagrojcie dudzicki…”. Wkrótce odbędzie się wystawa podsumowująca projekt. W jego ramach powstał film na temat budowy dud podhalańskich, prezentujący również podstawy nauki gry na tym instrumencie. W ramach projektu odbyły się zajęcia z budowy dud podhalańskich prowadzone przez Andrzeja Budza – budowniczego instrumentów […]

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu w roku 2023 realizuje projekt pt.: “Zagrojcie dudzicki…”. Wkrótce odbędzie się wystawa podsumowująca projekt. W jego ramach powstał film na temat budowy dud podhalańskich, prezentujący również podstawy nauki gry na tym instrumencie.

W ramach projektu odbyły się zajęcia z budowy dud podhalańskich prowadzone przez Andrzeja Budza – budowniczego instrumentów pasterskich, muzykanta góralskiego, lutnika, przewodnika tatrzańskiego, członka zespołu góralskiego Zawaternik z Gronia. Andrzej Budz jest również instruktorem tańca, śpiewu i muzyki góralskiej w zespołach w Nowym Targu, Dębnie Podhalańskim, Maniowach, Kluszkowcach. To laureat wielu festiwali i konkursów muzyki ludowej w kategorii instrumentów pasterskich: w roku 2017 Laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, 2016 zwycięzca Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, 2018 pierwsze miejsce podczas 46. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, 2018 pierwsze miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”- skansen etnograficzny w Tokarni 2022.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

 

ag 27.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również