Kamery live
prognoza pogody

Zabytkowy obiekt dawnego Hotelu Herza zostanie odnowiony w tym roku

7 stycznia 2021 11:46
Wyciszenie Włącz dźwięk

Jeden z najstarszych, zabytkowych budynków w mieście w tym roku doczeka się modernizacji. Miasto otrzymało 50 tys. euro dofinansowania na realizację mikroprojektu pn. “Odnowa fasady dawnego hotelu Herza na historycznym szlaku z z Krakowa na Spisz i Węgry”. 

-Rynek zyska piękną, odnowioną kamienicę, która będzie wizytówką miasta. Roboty remontowe zostaną wykonane według dokumentacji opracowanej jeszcze w 2018 roku, wtedy też zostało wydane pozwolenie na budowę. Cała dokumentacja była uzgadniania z wojewódzkim konserwatorem zabytków, ponieważ od niedawna jest to budynek wpisany do rejestru zabytków, dlatego będzie to remont konserwatorski. Jest to budynek zacny nie tylko ze względu na swoją historię, ale również z tego powodu, że mieści się tam Euroregion Tatry, EUWT Tatry – instytucje bardzo prężnie działające, dzięki którym też pozyskaliśmy jako miasto dofinansowanie z programu Interreg V-A –  mówi burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. 

Całkowita wartość projektu wynosi 310 tys. złotych, dofinansowanie – to w zaokrągleniu 225 tys. złotych, natomiast sam koszt remontu elewacji wyniesie około 250 tys. zł. Projekt ma zostać zakończony jeszcze w tym roku. Partnerem mikroprojektu po stronie słowackiej jest miasto Kieżmark.

Budynek na rogu rynku i ul. Sobieskiego to zabytek z bogatą historią. To w murach hotelu Herza założono Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a w czasach, gdy podróż z krakowskiego Kleparza do Zakopanego lub Szczawnicy trwała aż dwa dni, letnicy zatrzymywali się właśnie w restauracji hotelu Herza w Nowym Targu, racząc się słynnymi pstrągami i popijając węgierskie wino.

Ponieważ – zgodnie z ustawą krajobrazową – już w lutym z rynku mają zniknąć szpecące elewacje szyldy i reklamy. Odnowiona elewacja budynku leżącego na rogu rynku i ul. Sobieskiego będzie miała zatem szansę jeszcze piękniej komponować się z otoczeniem.

os 07.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również