Kamery live
prognoza pogody

Zabytkowa wieża wodna – wkrótce odzyska blask

24 czerwca 2017 08:26

Miasto Nowy Targ ogłosiło przetarg na remont i konserwację zabytkowego obiektu techniki z przełomu XIX i XX wieku – wieży wodnej przy dworcu kolejowym w Nowym Targu. Ulokowane w strategicznym punkcie trasy Szlaku wokół Tatr miejsce, będzie stanowiło jedną z jego dodatkowych atrakcji turystycznych. Jest to jednocześnie kolejne działanie w kierunku rewitalizacji rejonu dworca PKP.

Zabytkowa wieża wodna - wkrótce odzyska blask

O tym, że Nowy Targ posiada taki zabytek techniki, jak wieża wodna, wiele osób dowiedziało się dopiero niedawno i nadal pojawiają się jeszcze pytania, do czego właściwie służył. Był to obiekt, który w epoce kolei parowej służył do zaopatrywania parowozów w wodę niezbędną do poruszania tłoków silnika. 

W drewnianym budynku wieży, ulokowanym przy dworcu PKP w Nowym Targu ma powstać ekspozycja poświęcona dawnej linii kolejowej Królewiany – Nowy Targ, stanowiąc edukacyjną część głównego punktu startowego Szlaku wokół Tatr, jakim docelowo ma stać się dworzec kolejowy. Działania na rzecz uświetnienia tego miejsca, które wraz z upadkiem kolei, przez lata ulegało procesowi niszczenia, są w toku i na różnym etapie realizacji.

Pod koniec maja br. podpisano umowę w sprawie budowy parkingu przy dworcu PKP, w ramach realizacji II etapu Szlaku wokół Tatr. Jeśli chodzi o sam budynek dworca, miasto wciąż czeka na ocenę projektu jego odnowienia. O tym, czy inwestycja otrzyma dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, będzie wiadomo już wkrótce. 

Projekt remontu wieży wodnej jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020

/os

rys. materiały przetargowe – południowa elewacja wieży wodnej

NT24TV 24.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również