Kamery live
prognoza pogody

Zaburzenia oddechowe podczas snu (mat. sponsorowany)

2 września 2021 14:20

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest wiele czynników, które zakłócają odpoczynek nocny. Jednym z nich są zaburzenia oddychania. Mają one znaczący wpływ na stan samopoczucia w ciągu dnia i ogólną kondycję. Gdy pacjent nie będzie ich leczył może spowodować, że pojawią się u niego poważne stany chorobowe takie jak udar, zawał serca. 

Zaburzenia oddechowe podczas snu (mat. sponsorowany)

Zaburzenia oddychania dzielimy na dwie grupy ze z względu na:

– zwężenie górnych dróg oddechowych

Stanowi to powód 90% przypadków zaburzeń oddychania w nocy, ten stan nazywany jest również obturacyjnym bezdechem sennym. Na ta przypadłość choruje mnóstwo ludzi. Podczas gdy zwężenie jest niewielkie może wystąpić problem chrapania i opór w górnych drogach oddechowych.

– bez zwężenia górnych dróg oddechowych

Występują jako niepożądane skutki przechorowania chorób układu oddechowego, krążenia, wystąpienia zaburzeń neurologicznych oraz nieprawidłowej budowy kręgosłupa i klatki piersiowej. 

Czynniki, które przyczyniają się do wystąpienia bezdechu podczas snu.

Bezdech senny występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Statystycznie stosunek ten wynosi kolejno 4% i 2%. Jego bezpośrednią przyczyną jest duże zwężenie górnych dróg oddechowych, które może wystąpić na całym ich odcinku jak i częściowo. zazwyczaj dochodzi do zwężenia na poziomie gardła środkowego – podniebienie i język. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia tego zaburzenia oddychania podczas snu są także: spanie w pozycji na wznak, otyłość, palenie papierosów, duży obwód szyi, powiększone migdałki gardłowy i podniebienne, anomalie w budowie twarzoczaszki i gardła – nadmierna ilość tkanek tłuszczowej i limfatycznej, duże skrzywienie przegrody nosowej, wystąpienie polipów w nosie, przerośnięta małżowina nosa. Zmniejszona drożność nosa powoduje ujemne ciśnienie w górnych drogach oddechowych podczas wdechu. Zaburzenia oddechowe podczas snu nasilają się również po spożyciu alkoholu i podczas stosowania leków rozluźniających mięśnie a w szczególności tych o działaniu nasennym, anestetycznym, narkotycznym przeciwbólowym, uspokajającym, przeciwpsychotycznym. Po więcej zapraszamy do artykułu: atemaussetzer schlaf.

Diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu

Aby skutecznie zdiagnozować bezdech senny należy udać się do ośrodka zajmującego się zaburzeniami oddychania w czasie snu i wykonać badanie polisomnograficzne. Współczesny aparat służący do badań przesiewowych bezdechu razem z dokładnym wywiadem lekarskim wystarcza w pełni by zdiagnozować ten problem. To badanie może być wykonane na wizycie domowej u pacjenta co jest dużą zaletą. Aparaty nowego typu do wykrywania problemu zaburzeń oddychania w nocy wykorzystują pomiary napięcia  obwodowych naczyń tętniczych – sygnał PAT. Dzięki temu można skontrolować jakość snu u pacjenta i to, co i w jakim stopniu powoduje zakłócenie. Podczas badania obliczane są parametry takie jak: ilość bezdechu i spłyconego oddechu, liczba wybudzeń w ciągu godziny snu, wskaźnik zaburzeń oddechowych – suma wszystkich zakłóceń podczas snu uwzględniający okres wysiłku oddechowego.

os 02.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również