Kamery live
prognoza pogody

Za wypalanie traw – grożą kary!

7 kwietnia 2018 10:45

Wiosenna pogoda sprawiła, że niektórzy wypalają suche trawy sądząc, ze poprawi to żyzność gleby, a nowa trawa urośnie szybciej. Na terenie powiatu nowotarskiego odnotowano już kilka tego typu przypadków. Tymczasem wypalanie traw jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również surowo zabronione.

Za wypalanie traw - grożą kary!

Ogień jest żywiołem, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. W pożarach powstałych na wskutek wypalania traw giną nie tylko podpalacze, ale również osoby postronne, a nawet walczący z nim strażacy.  Wypalanie traw jest przyczyną wielu pożarów, w których można stracić cały swój dorobek, a nawet życie. Osoby, które decydują się na wypalanie traw są bardzo często przekonane, że kontrolują całą sytuację i w każdej chwili mogą zareagować i opanować sytuację. Niestety w rozprzestrzenianiu ognia bardzo duże znaczenie ma wiatr, który pojawi się nagle, bądź zmieni swój kierunek, a ogień przeniesie się na pobliskie lasy, bądź zabudowania.

Wypalanie traw jest przede wszystkim szkodliwe dla środowiska, ale również surowo zabronione.
Zgodnie z Ustawą. o ochronie przyrody zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Kto jednak się na to zdecyduje  podlega karze aresztu albo grzywny (od 20 do 5000 zł). Natomiast za spowodowanie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

źródło i fot. KPP Nowy Targ

os 07.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również