Kamery live
prognoza pogody

Za nami XVI Sobótki Nowotarskie

23 czerwca 2019 00:44
Wyciszenie Włącz dźwięk

To święto bardziej, niż jakiekolwiek inne kojarzy się z kwintesencją słowiańskości. Płonące ogniska, puszczane na wodzie wianki, taniec i muzyka, celebracja najkrótszej nocy w roku i przesądy związane z zamążpójściem – to elementy dawnych zwyczajów, które nadal kultywuje się w noc przesilenia letniego. W Nowym Targu o ciągłość tradycji już od szesnastu lat dba miejski oddział Związku Podhalan. 

Organizatorzy w ostatnich latach nie mieli szczęścia do pogody. Dwa lata temu Sobótki zostały nawet odwołane z powodu ulewnego deszczu. Nauczeni doświadczeniem z zeszłego roku, organizatorzy wybrali tym razem utwardzone podłoże parkingu przy Miejskiej Hali Lodowej. I choć otwarciu imprezy jeszcze towarzyszył deszcz, zaraz potem wypogodziło się, a wieczorne, kluczowe punkty programu – watra, tańce wokół ogniska, puszczanie wianków na rzece i widowiskowy pokaz sztucznych ogni – ściągnęły w rejon kładki na Czarnym Dunajcu wielu mieszkańców. 

Sobótki Nowotarskie

Sobótki Nowotarskiehttps://nowytarg24.tv/za-nami-xvi-sobotki-nowotarskie/

Opublikowany przez nowytarg24.tv Sobota, 22 czerwca 2019

W ciągu ośmiu godzin trwania wydarzenia, na scenie pojawiły się regionalne zespoły Wałasi i Paradnice. Wystąpił też kabaret Marusynianki, a swój program artystyczny zaprezentowali Mali Śwarni, Mali i Młodzi Hyrni, Hyrni oraz Studio Piosenki Septyma. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla najmłodszych, nie brakło kuchni regionalnej przygotowanej m.in. przez panie ze Związku Podhalan. Najpiękniejszy wianek upleciony z naturalnych kwiatów wybierano spośród 17 różnych dzieł. Młode góralki z Małych Śwarnych spuściły je później nurtem Czarnego Dunajca.

/os

 

os 23.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również