Kamery live
prognoza pogody

Z setki nowo przyjętych policjantów – pięcioro trafi do tatrzańskiej policji

30 września 2022 08:55

100 nowo przyjętych policjantów, w tym 20 funkcjonariuszek złożyło ślubowanie podczas uroczystego apelu. 5 funkcjonariuszy zasili szeregi Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Było to czwarte od początku 2022 roku przyjęcie do małopolskiego garnizonu Policji. Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył też specjalne wyróżnienie „Primus Inter Fortes” – Pierwszy Wśród Odważnych.

Z setki nowo przyjętych policjantów - pięcioro trafi do tatrzańskiej policji

Szeregi małopolskiej Policji coraz silniejsze

Małopolski garnizon Policji rośnie w siłę. 100 kolejnych osób ślubowało dzisiaj „wiernie służyć Narodowi”, „nawet z narażeniem życia”. Służba w Policji jest dużym wyznaniem i wiąże się z wieloma poświęceniami. To służba na rzecz całej społeczności, szlachetna misja pozwalająca doświadczyć wielkiego spełnienia zawodowego i osobistego. Bądźcie dumni z munduru, który włożyliście, tak jak my jesteśmy z Was dumni – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Teraz przed nowo przyjętymi policjantami przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji. 24 osoby będą służyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Komenda Miejska Policji w Krakowie zyska 48 nowych funkcjonariuszy. Po 3 policjantów trafi do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie i Komendy Miejskiej w Nowym Sączu. Zasilone zostaną także szeregi komend powiatowych. Komenda Powiatowa Policji w Krakowie zyska 2 funkcjonariuszy, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie – 7, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu – 2. Szeregi Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach zasili 3 nowych funkcjonariuszy, a Komendę Powiatową Policji w Zakopanem – 5.  Komenda Powiatowa Policji w Miechowie, Komenda Powiatowa w Gorlicach i Komenda Powiatowa w Oświęcimiu zyska po 1 nowym policjancie.


Wypowiedziane przed chwilą słowa policyjnej roty podkreślają, jak ważną służbą jest nasza policyjna formacja. Drodzy policjanci – wybraliście niezwykle ciekawą, ale i niełatwą drogę zawodowego rozwoju. Nasza służba to trudna misja obarczona ryzykiem. Aby jej sprostać, potrzeba pasji, poświęcenia, wysokiego morale i nieustannego rozwoju. Życzę Wam, aby to, czego nauczycie się w szkołach Policji, służyło wam w codziennym działaniu, a Wasza kariera rozwijała się satysfakcjonująco. Ale przede wszystkim życzę Wam, abyście zawsze mogli odczuwać dumę z noszenia policyjnego munduru i aby otaczał Was szacunek innych – powiedział komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion.


 
Primus Inter Fortes. Wzór służby

Na mocy porozumienia zawartego 27 sierpnia 2021 roku pomiędzy wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą a komendantem wojewódzkim Policji w Krakowie nadinsp. Michałem Ledzionem, referentowi Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej Przemysławowi Adamkowi przyznano wyróżnienie „Primus Inter Fortes”.


– Wyróżnienie „Primus Inter Fortes” nadawane jest policjantom, którzy w sposób szczególny wyróżnią się niesieniem pomocy poza służbą. Funkcjonariusz z Komendy w Limanowej 26 kwietnia 2022 roku, będąc już po służbie, zobaczył na moście w Nowym Sączu zgromadzenie, a w grupie ludzi kobietę znajdującą się poza barierą ochronną. Poruszając się prywatnym samochodem, natychmiast przystanął i pobiegł w jej kierunku. Jak się okazało, będące na miejscu osoby bezskutecznie próbowały odciągnąć ją od dramatycznego planu. Sierżant nawiązał z kobietą rozmowę, w trakcie której starał się ją uspokoić. W związku z realnym zagrożeniem życia i zdrowia, wykorzystując chwilową nieuwagę, przeskoczył przez barierkę, złapał ją i uniemożliwił skok z mostu. Policjant działał pod ogromną presją czasu. Jego opanowanie i natychmiastowe działanie stanowi wzór do naśladowania – wzór służby rozumianej jako pełna i stała gotowość do udzielania pomocy – przyznaje wojewoda Łukasz Kmita.  


Małopolskie spotkania z mundurem

Uroczystości były połączone z Dniem Otwartym dla młodzieży klas mundurowych pn. „Poznaj nas! III Małopolskie spotkania z mundurem – Policja 2022”. Oddział Prewencji Policji zamienił się w pełną atrakcji przestrzeń, w której młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli znaleźć ciekawe stoiska tematyczne. Na uczestników czekały pokazy oraz prelekcje. Chętni przekonali się m.in., jak wyglądają flota policyjnego sprzętu transportowego, symulacja wypadku drogowego i poprawne udzielenie pierwszej pomocy.


Policjanci informowali o procedurze rekrutacyjnej do służby. Opowiadali o swojej codziennej pracy. Uczyli też o cyberzagrożeniach, skutkach działania dopalaczy i odpowiedzialności karnej nieletnich.


Małopolska Policja cały czas rekrutuje i zaprasza w swoje szeregi: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/wolnytekst/21443,Rekrutacja-do-sluzby-w-Policji.html

mat. prasowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

 

os 30.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również