Kamery live
prognoza pogody

Z autyzmem da się żyć

4 kwietnia 2016 08:08

NOWY TARG. Po raz pierwszy w Nowym Targu odbyły się wydarzenia towarzyszące Światowemu Dniowi Świadomości Autyzmu. Organizowała je pracownia Logopedyczna MOWA, zapraszając terapeutów z powiatów nowotarskiego. Kilkugodzinny program miał pomóc w zrozumieniu zjawisko autyzmu.

Z autyzmem da się żyć

Statystyki mówią, że co trzechsetne dziecko rodzi się  z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia te medycyna nazywa spektrum autyzmu. Nazwa przypadłości pochodzi natomiast od starogreckiego słowa „autos”, czyli „sam”. Efektem jest alienacja chorych w świecie własnych przeżyć. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Choroba ta zmienia percepcję świata, zniekształca pracę naszych zmysłów na wiele sposobów. Najlepiej opisuje to określenie: autyzm wprowadza zmysły w błąd.

Przypadający na 2. kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, oficjalnie poparty przez Organizację Narodów Zjednoczonych, służy zwróceniu uwagi społeczeństwa na tak poważny problem, ma pomóc zrozumieniu zachowań osób autystycznych, uwrażliwieniu otoczenia na ich problemy i odpowiednim reagowaniu.

Co ciekawsze – w prowokacji, której patronowała fundacja „Synapsis”, wziął udział aktor z Nowego Targu rodem, Bartłomiej Topa. Organizatorzy pierwszego Dnia Świadomości w Nowym Targu wychodzą one z przesłaniem, by rodzice, którzy zauważą  u dzieci symptomy braku komunikacji i naturalnych reakcji na sygnały z otoczenia – nie obawiali się jak najszybciej skorzystać z opinii i pomocy specjalistów. Bo im wcześniej rozpoczęta zostanie terapia, tym lepsze może dać efekty. Leków usuwających dysfunkcję i zaburzenia ze spektrum autyzmu bowiem nie ma. Farmakologia jest tu bezradna.

Rzecz w tym, by społeczną reakcją na zachowania osób dotkniętych autyzmem nie były oburzenie, zdziwienie, pogarda, ale wrażliwość, opanowanie, pomoc. Nowotarskiemu Dniowi Świadomości towarzyszyła też intencja stworzenia grupy wsparcia.

NT24TV 04.04.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również