Kamery live
prognoza pogody

XXII Kwesta Nowotarska – po niedoszłej zeszłorocznej

29 października 2021 06:17
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Ze smutkiem pewnie każdy wspomina ubiegłoroczny przeddzień Wszystkich Świętych, kiedy rząd zaskoczył nas decyzją o zamknięciu cmentarzy. Z tego też powodu nie odbyła się XXI Kwesta Nowotarska.

– Skutki są takie, że niestety, w tym roku nie mamy żadnych kolejnych odnowień, ponieważ nie mieliśmy środków, żeby cokolwiek zrobićJakub Swalarz, skarbnik Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. – Apel w sprawie ewentualnych wpłat, darowizn na nasze konto z dopiskiem KWESTA, spotkał się z niewielki odzewem. Zebraliśmy ok. 800 zł.    

Ta suma zostanie więc dołączona do tegorocznych datków. Kwestę zainicjowaną ponad 20 lat temu, przez śp. burmistrza Marka Fryźlewicza, corocznie – jako zbiórkę publiczną – organizuje Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Lucyna Czubernat, sekretarz Towarzystwa, zaznacza, że wszystko odbywa się w myśl ustawy, ze zgłoszeniem na portalu zbiórek publicznych i zamieszczeniem tamże sprawozdania, z podaniem ilości zebranych środków oraz sposobu ich rozdysponowania. Informacje na stronie www.zbiorki.gov.pl są ogólnie dostępne, dostarczają też informacji o organizatorach. Jest to potwierdzenie ich wiarygodności i budowanie społecznego zaufania. Dzięki stronie łatwo i szybko można sprawdzić, kto prowadzi zbiórkę oraz jak zostały spożytkowane przekazane pieniądze.

Typowanie nagrobków do odnowy odbywa się na wiosnę, kiedy komisja PTPN-u wraz z prowadzącym renowacje konserwatorem dzieł sztuki, Janem Chodorowiczem, obchodzi cmentarz i wypatruje pereł cmentarnej architektury proszących się o renowację. Nagrobków, które trzeba, można i warto uratować – wciąż jest na cmentarzu bardzo dużo. Niektóre – odnowione za środki z pierwszych kwest – dziś już domagają się ponownych prac renowacyjnych lub ponownego czyszczenia. A efekt dwudziestu lat zbiórek i prac jest imponujący.

– 74 nagrobki odnowione, niektóre również powtórnie, za łączną kwotę ponad 420 tys. zł – wylicza Jakub Swalarz. – To jest hojność naszych mieszkańców, naszych gości, którzy w tym czasie odwiedzają cmentarz nowotarski.

Z roku na rok przychody ze zbiórki rosną. Również dzięki zaangażowaniu organizatorów i grupy ok. 100 kwestujących każdego roku.

– Przez tych 20 lat ponad 2 tysiące ludzi zbierało pieniądze – zawsze 1. listopada, po 12 godzin dziennie, przy każdej z czterech bram w pełnej obsadzie – przypomina skarbnik PTPN-u. – Zawsze możemy liczyć na strażaków OSP, którzy obstawiają bramę od strony Szpitala, Uniwersytet Trzeciego Wieku obstawia natomiast bramę od ul. Norwida. Indywidualnym osobom, które chciałyby nas wesprzeć, zostają bramy główna od ul. Zacisze i od ul. Ustronie. Listy praktycznie mamy już zapełnione, ale jeśli ktoś jeszcze chciałby nas wesprzeć – lista w sekretariacie Urzędu Miasta jest cały czas dostępna.   

Przygotowane ubiegłego roku pamiątkowe pudełka zapałek, w ilości 3 tysięcy, teraz zostały z drugiej strony oklejone logiem bieżącej Kwesty. Z tym podwójnym oznakowaniem staną się więc zarazem pamiątką czasu pandemii. Gdyby ich brakło, stojący u bram będą rozdawać zapałki z logiem tegorocznej, dwudziestej drugiej.  

(asz)  

 

 

 

Anna Szopińska 29.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również