Kamery live
prognoza pogody

XXI edycja Konkursu „Najpiękniejszy ogród” – z nowymi pomysłami

26 listopada 2019 11:22

NOWY TARG. W ubiegłym roku wydawało się już, że Konkurs im. Adama Worwy na Najpiękniejszy ogród w Nowym Targu wszedł w fazę schyłkową. Tego roku jednak zielona i kwitnąca idea potwierdziła swoją żywotność – są nowi uczestnicy, są nowe pomysły.

 

 

XXI edycja Konkursu „Najpiękniejszy ogród” – z nowymi pomysłami

Jedne ogrody – schowane za płotami posesji – cieszą tylko właścicieli i ich gości. Inne – widoczne z ulic – dodają miastu urody. Wszystkie jednak są zielonymi płucami miasta, radością oczu, miejscem wytchnienia, pożytkiem dla pszczół. Są też wyrazem miłości do przyrody i artystycznego zmysłu tych, którzy urządzają grządki, robią rozsady, sadzą drzewa, krzewy, kwiaty, przechowują cebulki, nasiona i pielęgnują to wszystko od wiosny do jesieni.

Miejska komisja, która dokonywała oceny zgłoszonych do konkursu ogrodów, kierowała się ogólnym wrażeniem estetycznym, doborem roślin zdobiących ogród przez cały okres wegetacji, ich kompozycjami oraz pomysłowością i oryginalnością w urządzeniu. Uczestnicy nagradzani byli, jak zwykle, w dwóch kategoriach.

Na finał z wręczeniem nagród tradycyjnie zaprosiła do restauracji „Ruczaj” pani Czesława Worwowa. Przy obiedzie i deserze był czas na pogwarki o trudach i radościach całego sezonu, o nowych gatunkach i planach na kolejne lato. Bo uprawiający ogrody to ludzie zawsze myślący o kolejnej wiośnie.

Wydział Kultury, Promocji i Sportu, który Konkurs organizuje wraz z rodziną Państwa Worwów oraz Miejskim Zakładem Zieleni i Rekreacji, zadbał, by tym razem – oprócz zwyczajowych dyplomów i nagród w postaci bonów towarowych centrum ogrodniczego CARDEMO – wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kolaże, komponowane ze zdjęć poszczególnych ogrodów. Recz pracochłonna, ale niespodzianka dla obdarowanych bardzo miła. Osobne podziękowania były dla państwa Worwów.

Przy wręczaniu nagród miejskie władze reprezentowała pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.  

Główne trofeum – w postaci przechodniego pucharu o kształcie kwietnego kielicha – ubiegłoroczni laureaci, państwo Bożena i Wojciech Groniowie, mogli przekazać tegorocznej zwyciężczyni w kategorii posesji jednorodzinnych, Barbarze Cygan z ul. Krakowskiej.

II nagroda w tej kategorii przypadła Lucynie Pająk z Ustronia Górnego, a  dwie III nagrody – Renacie Groń z Kowańca, oraz Bernadecie i Gabrielowi Szumalom z ul. Krakowskiej.

W kategorii posesji wielomieszkaniowych zwyciężyła wspólnota z ul. Podhalańskiej 24 A, zarządzana przez Franciszka Kowalskiego. Kolejne miejsca należą do pań Stefanii Mrugały z ul. Podtatrzańskiej 76 i Grażyny Smalec z ul. Szaflarskiej 142.

Dwa wyróżnienia specjalne za wieloletnie zaangażowanie w Konkurs odebrali jego niestrudzona seniorka – pani Janina Tętnowska z ul. Przechodniej oraz państwo Henryka i Kazimierz Góreccy z Robowa.

Za szczególną troskę o zieloną wizytówkę Nowego Targu burmistrz wyróżnił Dominikę Wielgus z Zakładu Zieleni, której zasługą jest m.in. wygląd miejskich rond i gazonów. Ona z kolei chwaliła zwłaszcza te pomysły na ogród, które skłaniały właścicieli do sadzenia roślin miododajnych.

Ze środowiska zamiłowanych ogrodników wychodzą postulaty stworzenia nowych kategorii: górskiej, gdyż powyżej 900 metrów wyhodowanie kwitnących roślin jest dużą trudnością i wielodziałkowej, która pokazuje efekty współpracy iluś osób.

Pomysł pani wiceburmistrz to natomiast zorganizowanie – przy okazji Targów Budownictwa – także targów ogrodniczych z akcentem na rośliny antysmogowe.

(asz)

Fot. z przeglądu ogrodów – Zbigniew Krauzowicz

 

Anna Szopińska 26.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również