Kamery live
prognoza pogody

XVII Dzień Papieski w Nowym Targu

8 października 2017 20:55

Przypadający w tym roku na 8 października Dzień Papieski uczczono w Nowym Targu złożeniem wiązanek i zniczy wspólną modlitwą pod pomnikiem św. Jana Pawła II na placu przy lotnisku. Wcześniej delegacja władz miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele złożyła wiązanki i znicze pod tablicą pamiątkową miejskiego ratusza. 

XVII Dzień Papieski w Nowym Targu

Mimo deszczowej pogody, na nieszpory na nowotarskim lotnisku przybyło wielu nowotarżan, w tym dzieci. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Targu zapewnili wydarzeniu oprawę muzyczną. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego było “Idźmy naprzód z nadzieją!”.

– Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – “Idźmy naprzód z nadzieją” – zaczerpnięte z listu apostolskiego św. Jana Pawła II “Novo millennio ineunte” wydanego na zakończenie Roku Jubileuszowego 2000 – jest zaproszeniem do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża-Polaka. Wypowiadając te słowa, św. Jan Paweł II chce nas czynić świadkami nadziei – tłumaczyli organizatorzy Dnia Papieskiego.

Organizowany od 2001 r. Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to także dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. W całej Polsce organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Obchodom w wielu miastach towarzyszą również liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie jak i w formie przedsięwzięć lokalnych. Centralne obchody Dnia Papieskiego mają miejsce w Warszawie.

Jak co roku w Dniu Papieskim, po Mszach św. we wszystkich parafiach zbierane były do puszek dobrowolne ofiary na rzecz zdolnej i utalentowanej młodzieży z biednych rodzin – dzieło to Jan Paweł II nazwał swoim żywym pomnikiem. Przykościelna i publiczna zbiórka odbywa się z przeznaczeniem na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundusz wesprzeć można było również przez sms. 

NT24TV 08.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również