Kamery live
prognoza pogody

XVI Tatrzański Zlot – pojazdy retro i z duszą

2 maja 2016 08:56

ZAKOPANE - NOWY TARG – RABKA – BIAŁKA TATRZAŃSKA. W niedzielne południe płytę nowotarskiego rynku zajęły samochody uczestniczące w XVI edycji Tatrzańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Tych okazów myśli motoryzacyjnej było trzydzieści kilka. Do stolicy Podhala przyjechały one z Zakopanego.

XVI Tatrzański Zlot – pojazdy retro i z duszą

Prezentowane będą jeszcze w Rabce. W Białce Tatrzańskiej wezmą udział w zawodach sportowych. A 3. maja właściciele cacek na czterech kółkach rozjadą się po całej Polsce; wrócą na Słowację, Czechy, do Austrii. Stamtąd bowiem przybyli, żeby długi weekend na Podhalu ubarwić kontaktem z historią motoryzacji i miłością do jeżdżących staroci. Dodajmy – staroci w idealnym stanie technicznym.

Najstarszym egzemplarzem XVI Zlotu był przedwojenny Chevrolet master Deluxe z 1936 r. Zdecydowanie nie na podhalańskie warunki drogowe projektowany był cały zestaw gabarytowych wozów amerykańskich: cadillaców i chevroletów. Pysznił się na płycie rynku również lincoln – luksusowy produkt koncernu Forda.

Znak mercedesa zdobił karoserie pięciu okazałych egzemplarzy, wyprodukowanych od 1961 do 1970 r. Z fabryk volkswagena pochodziły i urokliwy garbus, i efektowny kabriolet Carmann Ghia. Słynną przed wojną niemiecką markę reprezentował bardzo cichy, wygodny Borgward Isabella. Obok eleganckiego włoskiego kabrioletu Alfa Romeo Spider, w Zlocie brała udział dygnitarska wołga – symbol epoki realnego socjalizmu. Nie brakło też czterech modeli fiata 125, włącznie z produkowanym we Włoszech fiatem 1300. Powojenny akcent wprowadziła do tej retro-ekspozycji Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, zajeżdżając na rynek swoim ciemnozielonym „gazikiem”.
/as

NT24TV 02.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również