Kamery live
prognoza pogody

XV Gminne Zawody Jeździeckie – ponad pół setki zawodników, nowa konkurencja

18 sierpnia 2023 16:58

ROGOŹNIK. Skwar i pot, ale też radość, silne emocje; precyzja i gracja. XV Gminne Zawody Jeździeckie im. Ks. Tischnera, które wymyśliła i co roku zaprasza na nie Stadnina Koni „Dworna” w Rogoźniku, okazały się kolejną bardzo udaną imprezą.

XV Gminne Zawody Jeździeckie – ponad pół setki zawodników, nowa konkurencja

– Jest to jedna z licznych imprez, które organizujemy w naszej miejscowości cykliczna, choć trochę przeszkodziła nam pandemia – mówi sołtys Rogoźnika, Kazimierz Zubek. – Pogoda piękna, obszar piękny, więc staramy się coś nowego wprowadzić na nasze tereny – dla naszych mieszkańców, dla okolicznych mieszkańców, dla gości.

Rogoźnickie imprezy niewątpliwie przyciągają turystów, a wieś rozłożona nad Wielkim Rogoźnikiem ich kalendarz ma wyjątkowo bogaty i ambitny. Zawody to inicjatywa Stadniny,  która działa od prawie dwudziestu lat i dysponuje teraz 50 końmi, ras małopolskiej, huculskiej, śląskiej.

– Jedna z pierwszych klaczy – kuc Feliński – dożyła 27 lat i nadal jest u nas – wspomina organizator, Jan Bobek, właściciel Stadniny „Dworna” w Rogoźniku. – Nie pracuje od 5 lat, ale ma tutaj opiekę. Druga klacz – założycielka stada – też dożyła tu późnego wieku. Odeszła w tym roku i tylko smutek po niej został.

A pomysł zawodów urodził się, gdy właściciel Stadniny „Dworna” zapatrzył się na łopuszniańską imprezę. By podobna tradycja zaczęła się i w Rogoźniku, pomogli wójt i sołtys. Zawody są imienia Ks. prof. Tischnera, gdyż jego rodzice uczyli w Rogoźniku, wychowując kolejne pokolenia. 

Widowiskowe konkurencje skokowe przyciągają zawodników z szerokiego Podhala i Podtatrza: z Kościeliska, Wróblówki, Czarnego Dunajca, Łopusznej, Ludźmierza, ale i z dalsza – z Myślenic i Krakowa. Kiedyś organizowany był jeszcze Puchar Gór, w którym konkurowały cztery stadniny.

W tym roku nam doszła jeszcze jedna konkurencja – 40 cm dla dzieci na kucykach, a rodzic biegnie obok, też przeskakując tę przeszkodę. Wszyscy uczestnicy dostali równorzędne nagrody.

Puchary i nagrody rzeczowe w konkurencjach skokowych były do trzeciego miejsca. Były też nagrody specjalne – dla najmłodszych, dla pechowców itd. Rogoźnickiej imprezie towarzyszyły loteria i konkurs wiedzy o koniu. Najmłodszą zawodniczką była tego roku 6-letnia Lenka z Myślenic. 120 wszystkich przejazdów to ilość imponująca. Zawodników było ponad pół setki.

A oto lista zwycięzców:

Konkurs 50 cm

– Emilia Turkot i Lolita (SK *Dworna* Rogoźnik)

– Anna Brandys i Kelly’s Hero (OJK Wirtus)

– Milena Turkot i Lacord (SK *Dworna* Rogoźnik)

Konkurs 70 cm

– Aleksandra Hreśka i Fonara (SK *Dworna* Rogoźnik)

– Julia Paluch i Jamajka (Stajnia Montis)

– Justyna Domagała i Doris (Ranczo Zwierzyniec)

Konkurs 80 cm

– Anna Biernacka i Jagielonka (Balance Przystań Jeździecka)

– Idalia Kuliga i For Ever Young (KS Konsul)

– Alicja Sysakiewicz i Kamaro (KJ Facimiech)

Konkurs 100 cm

– Idalia Kuliga i For Ever Young (KS Konsul)

– Karolina Krasoń i Dikaja (La Luna MGL)

– Anna Biernacka i Jagielonka (Balance Przystań Jeździecka)

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

Anna Szopińska 18.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również