Kamery live
prognoza pogody

XII Bieg Podhalański – z imponującą frekwencją, świetną atmosferą i „kryształową Justyną”

11 lutego 2023 21:35

NOWY TARG. Gruba pokrywa śniegu, idealne już warunki pogodowe, świetnie przygotowane trasy i entuzjastyczna atmosfera – drugi, przesunięty o tydzień termin XII Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II okazał się szczęśliwy dla tej największej po Biegu Piastów w Jakuszycach masowej imprezy narciarskiej w Polsce.

XII Bieg Podhalański – z imponującą frekwencją, świetną atmosferą i „kryształową Justyną”

Choć wielu zawodników skorzystało z rejestracji on-line, spora liczba zapisywała się na listy do ostatniej chwili. W efekcie z trasami o długości 30, 15 i 6 km, poprowadzonymi wokół rezerwatu Bór na Czerwonem, postanowiło się zmierzyć ponad 640 osób.

Przed startem błogosławił ich kapelan Związku Podhalan, ks. Władysław Zązel. A pamięć o świętym patronie Biegu, jego miłości do turystyki, gór i nart – tworzy szczególny, pełen entuzjazmu i życzliwości klimat Biegu Podhalańskiego. Składa się na to i regionalna otoczka, i sceneria lotniska, w sobotnie przedpołudnie uwieńczona wyraźnie rysującą się na południu koronką Tatr. W zdrowej sportowej rywalizacji Bieg Podhalański integruje i utytułowanych zawodników, i amatorów, popularyzując narciarstwo biegowe, ale też kreując Nowy Targ na jego znaczący ośrodek.

Siłę przyciągania w XII edycji z pewnością miały także atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe – w wysokości nawet 5. tys. zł dla najszybszych zawodników. Pakiet startowy wraz z okazałym medalem dla każdego uczestnika to pamiątki, które cieszą i zachęcają do udziału w kolejnym Biegu. Nie brakło też nagród w kategorii OPEN na dystansie 15 km i wielu nagród specjalnych.

Prócz uczestników z podhalańskich miejscowości, Bieg Podhalański zgromadził zawodników ze wszystkich części Polski. Całym autokarem przyjechała grupa biegaczy z zaprzyjaźnionego słowackiego Kieżmarku. Startowała nawet nowotarżanka rodem mieszkająca teraz w Bostonie. Efekt treningów prowadzonych przez Jadwigę Guzik to udział kilkuosobowej reprezentacji kapłańskiego stanu.

Na dystansie 30 km biegła anonsowana wcześniej królowa narciarstwa biegowego – nasza multimedalistka olimpijska, Justyna Kowalczyk-Tekieli. W tej mocnej grupie, złożonej w większości z zawodników klubowych, rywalizacja była naprawdę zacięta.

https://nowytarg24.tv/xxi-bieg-podhalanski-w-obiektywie-pawla-kosa-duza-galeria-zdjec/

Bardzo liczną grupę startujących na 15 kilometrów poprzedziła 6-osobowa reprezentacja paraolimpijczyków z Częstochowy wraz z nowotarżaninem – Witoldem Skupniem. 

W 6-kilometrową trasę ruszyła najbardziej zróżnicowana wiekowo, fantastyczna grupa entuzjastów biegówek i zimowej rekreacji. Nie przeszkadzał im wzmagający się, przenikliwy zachodni wiatr, który hulał po lotnisku.

Swoją pozycję niepokonanej Justyna Kowalczyk-Tekieli potwierdziła, wbiegając na linię mety z czasem 01:26:04. Na tym samym dystansie najlepszy, identyczny czas 01:25:13 osiągnęli dwaj zawodnicy: Jakub Twardowski z Nowego Targu i Piotr Sobiczewski z Siedlec.

Im więcej startujących meldowało się na mecie, tym dłuższa kolejka ustawiała się do polowej kuchni, którą obsługiwali strażacy z nowotarskiej OSP. Na zawodników czekało 600 porcji grochówki i 200 porcji łazanek z kapustą oraz herbata z cytryną. Wszystko gorące i smakowite.  Medale za udział kończącym Bieg wieszali na szyjach wolontariusze z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej. Oni też obsługiwali punkty odżywcze na trasie. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały dwa zespoły goprowców z transportowym sprzętem; czuwała również karetka pogotowia z ratownikami medycznymi.

Wręczenie nagród poprzedził, jak zwykle, występ „Małych Śwarnych” wspieranych przez starszych kolegów z “Młodego Podhala”. Ich muzyka towarzyszyła też wręczeniom. Prócz zwycięzców na każdym z trzech dystansów – do szóstego miejsca – honorowani byli najszybsi nowotarżanie, zawodnicy najstarsi, najmłodsi, goście z Kieżmarku i reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie brakło też nagrody „fair play” – za uratowanie pożyczeniem kijków startu zawodnika, który na linii startu pechowo złamał swój sprzęt.

XII Bieg Podhalański – tak to wyglądało z lotu ptaka! (foto)

Puchary i nagrody wraz z burmistrzowską ekipą wręczali triumfatorom przedstawiciele Alior Banku oraz gmin, które – obok powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego – wsparły miejskich organizatorów: Nowy Targ, Szaflary, Poronin, Bukowina Tatrzańska i Miasto Zakopane. Oprócz lokalnych samorządów, nagrody dla najlepszych fundowali: Sponsor Generalny – firma SALOMON, Sponsor Główny Alior Bank, sponsorzy Suunto, Gena, Holmenkol, Herbaciarnia Tea Time, Higeen. W zorganizowaniu Biegu pomogły: Tatrzański Związek Narciarski, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowy Targu, GOPR, OSP Nowy Targ, OSP Szaflary. Za przygotowanie tras mnóstwo podziękowań, wyrazów uznania i uścisków odebrała niezastąpiona, wieloletnia dyrektor Biegu – Jadwiga Guzik. Justyna Kowalczyk odbierała nagrodę z ponad rocznym synkiem Hugonem na ręku – towarzyszem swoich treningów i startów.

XII edycja sztandarowej nowotarskiej imprezy przejdzie do historii jako kolejna udana i z bardzo dobrą frekwencją.

Wyniki XII Biegu można znaleźć na stronie: https://live.ultimasport.pl/1020/

(asz)

Anna Szopińska 11.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również