Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Wystawa “Józef Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach” w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

16 października 2024 17:58

Muzeum Drukarstwa zaprasza na otwarcie wystawy pt. “Prof. Józef Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach”, które odbędzie się 25 października 2024 roku o godz. 18.00. Wystawa jest inauguracją Międzynarodowego Triennale Typografii im. Józefa Mroszczaka w Nowym Targu pod Honorowym Patronatem: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie (STGU).

Wystawa
Józef Mroszczak to jeden z najwybitniejszych polskich grafików i najważniejszych, obok Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Trepkowskiego, twórców polskiego plakatu (wykonał ich ok. 170). Urodził się w 1910 r. w Nowym Targu, zmarł w 1975 r. w Warszawie. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, autor książki promującej polski plakat Polnische Plakatkunst (Polska Szkoła Plakatu) wydanej w 1963 r. Wykładał na uczelniach w Katowicach, Warszawie, Darmstadcie, Dusseldorfie, Ulm, Wiedniu, Berlinie, Parmie, Linzu, Kolonii i Brukseli. W 1956 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był przewodniczącym na Polskę Alliance Graphique International i wiceprezesem International Council of Graphic Design Association.
 
Wybitny architekt wnętrz wystawowych. Projektował pawilony handlowe m.in. w NRD, Hiszpanii, Francji, Włoszech, a także oprawę graficzną wystaw podczas targów przemysłowych m.in. w Paryżu, Helsinkach, Sztokholmie, Wiedniu, Barcelonie, Turynie, Moskwie oraz wystaw sztuki polskiej w Berlinie, Londynie i Brukseli.
 
Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie w latach 1930–1934 oraz w Kunstgewerbe Schule i Graphische Lehr- und Versuchsanstalt w Wiedniu w latach 1934–1937. W czasie drugiej wojny światowej uczył rysunku i reklamy w Szkole Handlowej w Nowym Targu. Po wojnie w latach 1947–1952 prowadził pracownię plakatu i litografii w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Katowicach, gdzie rozwijał grafikę projektową oraz tradycyjne techniki grafiki warsztatowej. Jego studenci zdobywali liczne nagrody na konkursach i wystawach, głównie w dziedzinie plakatu. Od 1952 r. po przeprowadzce do Warszawy wykładał w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadził Katedrę Grafiki Użytkowej oraz jedną z pracowni plakatu, obok innego wybitnego pedagoga Henryka Tomaszewskiego. W 1968 r. był inicjatorem i współorganizatorem pierwszego na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Od pierwszej edycji brali w nim udział: Andy Warhol, Alberto Giacometti, Roy Lichtenstein, Marc Chagall, Yusaku Kamekura, Milton Glaser. Spoczął na cmentarzu Powązkowskim.
 
/źródło: Muzeum Drukarstwa/
pstarmach 16.10.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również