Kamery live
prognoza pogody

Wyniki pomiarów jakości powietrza wykonane przez GIG – wyższe niż te ze stacji WIOŚ

27 marca 2017 14:35

Przedstawiciel Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach dr Łukasz Pierzchała przedstawił podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta wyniki pomiarów jakości powietrza, wykonanych na terenie miasta przez pracowników instytutu na początku marca br.

Wyniki pomiarów jakości powietrza wykonane przez GIG - wyższe niż te ze stacji WIOŚ

Wyniki to efekt pomiarów dokonanych w trojaki sposób: za pośrednictwem przelotu dronem, marszruty z platformą oraz przejazdu samochodem. Badania obejmowały głównie obszar centrum miasta (łącznie zbadano 215 budynków mieszkalnych), a ich analizy dokonywało kilku pracowników różnych laboratoriów wchodzących w skład instytutu, m.in. Laboratorium Ochrony Powietrza i Techniki Laserowej.

Wykazały one, że najwyższe przekroczenia norm i wzmożone natężenie emisji pyłów PM 10, PM 2,5 znajduje się w okolicach ulic: Kilińskiego, Długiej i Kolejowej. Zbadano również poziom emisji zabójczego tlenku węgla – został on znacząco przekroczony w okolicach ul. Kilińskiego.

Przekazano również informację, że dane zebrane dzięki przeprowadzonym badaniom są wyższe niż te wskazywane przez stację pomiarową WIOŚ zlokalizowaną przy pl. Słowackiego w Nowym Targu. Jak powiedział pracownik GIG dr Łukasz Pierzchała, nie da się jednak w prosty sposób korelować wyników pomiarów dokonywanych przez stację z tymi dokonywanymi za pomocą różnych mediów przez GIG.

Prezentacja poprzedzona była przedstawieniem strategii działania GIG, która zakłada zapewnienie szeregu usług o kompleksowym charakterze i stały monitoring problematycznego obszaru, który powinien trwać przez okres min. 4-6 miesięcy.

NT24TV 27.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również