Kamery live
prognoza pogody

“Wykorzystajmy czarny PR w sposób pozytywny”

4 stycznia 2022 13:20

Dziesięcioro radnych miasta Nowy Targ podpisało się pod interpelacją w sprawie kontynuacji badań jakości powietrza w tym samym miejscu, gdzie przez ostatnich kilka lat stała państwowa stacja monitoringu powietrza WIOŚ. Radni proponują, by zastąpić ją komercyjnym czujnikiem takim jak np. Airly, który zajmuje nieporównywalnie mniej miejsca, niż wielkogabarytowa stacja państwowa. 

Inicjatorem pisma jest radny Szymon Fatla, jednak pod interpelacją podpisali się także Agata Michalska, Katarzyna Wójcik, Krzysztof Sroka, Bartłomiej Garbacz, Grzegorz Luberda, Artur Kret, Marek Mozdyniewicz, Ewa Garbacz i Bożena Groń. 

W związku z usunięciem z terenu Szkoły Podstawowej nr 1 stacji pomiarowej należącej do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska chcemy zaapelować o podjęcie działań mających na celu kontynuację badań jakości powietrza w tym samym miejscu. Niech będzie to inspiracją dla nas wszystkich do jeszcze intensywniejszych zabiegów na rzecz poprawy jakości powietrza i likwidacji smogu w naszym mieście. Rzeczowa i prawdziwa wiedza na temat stanu powietrza w Nowym Targu pozwala na pozyskiwanie środków finansowych do jeszcze skuteczniejszych działań – czytamy w zbiorowym piśmie. 

Nowy Targ – „smogowym liderem” Polskiego Alarmu Smogowego. Skąd takie wyniki

Propozycję montażu komercyjnego czujnika typu Airly, radni argumentują tym, że zajmuje on zdecydowanie mniej miejsca i nie koliduje z zamierzeniami dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1. 

-Wykorzystajmy wspólnie czarny PR powstały w ostatnich tygodniach wokół naszego miasta w sposób pozytywny, jako bodziec do walki o dalszą poprawę jakości powietrza – apelują radni, określając pismo jako “wyraz troski o zdrowie mieszkańców i wiarygodność przekazywanych informacji przez Urząd Miasta”. 

Przypomnijmy, że państwowa stacja monitoringu powietrza została zainstalowana przy Placu Słowackiego (konkretnie – na terenach rekreacyjnych na tyłach ówczesnego gimnazjum, a dziś Szkoły Podstawowej nr 1) w marcu 2016 roku na wniosek burmistrza Grzegorza Watychy. Na początku grudnia została przeniesiona w inne miejsce. Stało się tak na wniosek pisma rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1 – wielkogabarytowy obiekt uniemożliwiał dzieciom swobodne korzystanie z górki saneczkowej. 

Poza państwową stacją monitoringu powietrza, obecnie znajdującą się w rejonie hali sportowej “Gorce”, na terenie miasta istnieje sieć czujników Airly, sponsorowanych przez różne firmy lub osoby prywatne. Jednym z takich sponsorów jest Nowotarska Telewizja Kablowa. 

Portal nowytarg24.tv – sponsorem nowego czujnika jakości powietrza Airly

os 04.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również