Kamery live
prognoza pogody

Wybory w czasie epidemii

25 czerwca 2020 10:14
Wyciszenie Włącz dźwięk

Znacznie większa liczba osób oddających głos korespondencyjnie, ograniczenia ilościowe w lokalach wyborczych, obowiązek zakrywania ust i nosa, konieczność zachowania odstępu, wskazane posiadanie własnego długopisu – obostrzone przepisami niedzielne wybory prezydenckie, siłą rzeczy będą wyglądały nieco inaczej, niż dotychczas.

Trwają prace nad przygotowaniem i zorganizowaniem wyborów prezydenckich w Nowym Targu. Mieszkańcy będą głosować, jak zwykle w 22 lokalach wyborczych (włączając w to Podhalański Szpital Specjalistyczny). Zmiana czeka tych wyborców, którzy dotychczas oddawali głos w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Tym razem, z uwagi na remont MOK-u będą musieli udać się do siedziby MPEC-u przy Powstańców Śląskich.

-Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą wyposażeni w maseczki, przyłbice, środki dezynfekujące –  wymienia Zbigniew Strama, sekretarz miasta Nowy Targ – Lokale będą systematycznie wietrzone – minimum sześć razy, zgodnie z wytycznymi, w trakcie głosowania. Będą dezynfekowane kabiny, blaty, klamki w drzwiach wejściowych do lokalu. Bardzo proszę i apeluję do mieszkańców, aby przychodzili, zakładali maseczki przed wejściem do lokalu wyborczego, żeby dezynfekowali ręce przed wejściem do lokalu, żeby zachowywali dystans w kolejce do głosowania.

W lokalach wyborczych na terenie Nowego Targu będzie mógł znajdować się 1 wyborca na 4 m kw. powierzchni, czyli średnio od 2 do 4 osób jednocześnie, nie wliczając członków komisji.  Oznacza to ewentualność tworzenia się kolejek pod lokalem wyborczym. 

-Prosiłabym, żeby wyborcy zrozumieli, że te nasze obostrzenia to nie jest wymysł przewodniczących, ani członków komisji. To wszystko jest dla dobra i bezpieczeństwa sanitarnego. Jeżeli chodzi o długopisy, nie mieliśmy przyzwolenia na zakup jednorazowych, więc będą te długopisy pozostawiane przy miejscach głosowania. One mogą być dezynfekowane na bieżąco, zgodnie z wytycznymi, ale jeśli mieszkaniec będzie się czuł bezpiecznie, przychodząc z własnym długopisem, nie jest to zabronione – mówi Agnieszka Młynarczyk z Wydziału Administracji i Kadr UM Nowy Targ. 

-Jeżeli o 21 nadal będzie kolejka przed lokalem wyborczym, albo jeden z pracowników wyjdzie przed siedzibę i ustawi się ostatni w kolejce, albo też członkowie obwodowej komisji przygotują karteczki dla osób, które po 21 znajdą się przed lokalem i do momentu, aż ostatnia z tych osób nie odda głosu, członkowie komisji będą pracowali i tych głosujących wpuszczą do lokalu.

Po raz pierwszy możliwość głosowania korespondencyjnego zyskali wszyscy mieszkańcy. Skorzystało z niej aż 127 mieszkańców Nowego Targu będzie głosowało korespondencyjnie. To spora zmiana – dotychczas były to maksymalnie 4 osoby na całe miasto. Wśród głosujących korespondencyjnie znajdą się osoby niepełnosprawne i te objęte kwarantanną, młode i nieco starsze, każdy, kto nie czuje się bezpiecznie idąc do lokalu lub po prostu – chce skorzystać z tej formy głosowania. 

 

os 25.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również