Kamery live
prognoza pogody

Współpraca Polski i Słowacji w ramach połączeń transgranicznych

22 lutego 2021 14:14

W piątek 19 lutego odbyło się spotkanie w sprawie współpracy Województwa Małopolskiego i Kraju Żylińskiego, dotyczące utworzenia linii transgranicznej Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Chochołów, z kontynuacją na Słowację.

Współpraca Polski i Słowacji w ramach połączeń transgranicznych

W spotkaniu w formie wideokonferencji wzięli udział: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu UMWM Michał Pierzchała, Krzysztof Strzałka – ambasador RP w Republice Słowackiej, Erika Jurinová – przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego, Gabika Tisoňová – dyrektor Wydziału Transportu Samorządowego Kraju Żylińskiego, Zuzana Ščepánová – radca ekonomiczny Ambasady Republiki Słowackiej w Polsce, Slavomír Nagy – wicekonsul Republiki Słowackiej.

Inicjatorem spotkania był marszałek Witold Kozłowski, który wystąpił z propozycją uruchomienia regularnych połączeń autobusowych na linii Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Chochołów przy jednoczesnym uruchomieniu przez Kraj Żyliński linii, która umożliwiałaby kontynuację podróży do miejscowości Dolny Kubin.

Przypomnijmy, że w 2019 r. Województwo Małopolskie zadecydowało o samodzielnym udzieleniu zamówienia na obsługę linii Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Chochołów, z jednoczesnym zapewnieniem dalszej podróży na terytorium Republiki Słowackiej. Finansowanie powyższego projektu odbywało się bez partycypacji finansowej ze strony słowackiej, a środki na jej utrzymanie na obszarze Polski – pochodziły z budżetu Województwa Małopolskiego, Funduszu rozwoju przewozów o charakterze użyteczności publicznej oraz wpływów osiąganych ze sprzedaży biletów. Taki model funkcjonowania traktowany był przez Województwo Małopolskie jako rozwiązanie przejściowe, pozwalające zbadać zapotrzebowanie na tego typu usługi wśród mieszkańców naszych regionów oraz turystów.

-Połączenie w obecnym kształcie będzie funkcjonować do marca. Wielokrotnie otrzymywaliśmy sygnały, że połączenie sprawdza się i jest potrzebne. Dlatego chcemy je kontynuować, by służyło nie tylko mieszkańcom przygranicznych miejscowości, ale także turystom, którzy będą gościć w tych stronach i korzystać z ich walorów turystycznych. Na dniach zostanie ogłoszone postępowanie na kontynuowanie przewozów do końca roku. Dodatkowo, na dzisiejszym spotkaniu uzgodniliśmy, że wspólnie ze stroną słowacką podpiszemy w tej sprawie list intencyjny – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jak tłumaczy, w opinii Samorządu Województwa Małopolskiego zasadne byłoby przyjęcie modelu, w którym Województwo Małopolskie zorganizuje przewozy o charakterze użyteczności publicznej na linii komunikacyjnej Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Chochołów – tj. do granicy państwa. W tym modelu, ze swej strony Kraj Żyliński zapewniłby organizację przewozów w Republice Słowacji. Rozkłady jazdy zostałyby przy tym skoordynowane w taki sposób, aby pasażerowie zamierzający podróżować pomiędzy naszymi państwami, mogli podróżować płynnie, bez zbędnego oczekiwania na granicy.

-Podejmiemy wspólne działania celem ogłoszenia przetargu na wyłonienie jednego przewoźnika, który będzie operatorem po stronie polskiej i słowackiej. Ta linia może być świetnym przykładem dobrej współpracy partnerów. To ważne, bo podobnych przykładów zakończonych sukcesem, jest bardzo mało – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

źródło:  Biuro Prasowe UMWM

os 22.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również