Województwo Małopolskie dba o niepełnosprawnych sportowców – spotkanie w Zakopanem
Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, podopieczni Fundacji HANDICAP spotkali się w poniedziałek 4 listopada w Zakopanem z wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim, aby podsumować występ zawodników na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy VIRTUS 2024. Podopieczni Fundacji łącznie zdobyli 22 medale i ich występ zakończył się spektakularnym wynikiem. Warto dodać, że uczestnictwo sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w międzynarodowych zawodach był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.
fot. Małopolska.pl
Niepełnosprawni sportowcy, ich trenerzy oraz opiekunowie spotkali się w Agendzie Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Zakopanem z wicemarszałkiem Witoldem Kozłowskim. Zawodnicy to medaliści i uczestnicy czerwcowych Mistrzostw Europy VIRTUS 2024 i podopieczni Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP. Dzięki jej pomocy młodzi ludzie regularnie uczestniczą w bezpłatnych treningach, a uzyskane umiejętności mają okazje sprawdzać na licznych zawodach rangi międzynarodowej.
– Małopolska zawdzięcza im ogromną promocję naszego regionu, a jednocześnie możemy pokazać nie tylko w Europie, że samorząd naszego województwa opiekuje się, dba i docenia wszystkich sportowców. Zarówno tych uprawiających rywalizację zawodowo jak i osoby niepełnosprawne, dla których pasją są treningi i starty w zawodach. Dzisiaj w Zakopanem są to zawodnicy, podopieczni Fundacji HANDICAP założonej dziesięć lat temu przez panią Małgorzatę Tlałkę-Długosz przed laty znakomitą narciarkę alpejską. Praca wykonywana przez zespół jej trenerów z ogromnym wsparciem rodziców i opiekunów młodych zawodników to z możliwość ich integracji w społeczeństwie jak i uprawiania sportu, co przynosi znakomite efekty. Na ostatnich lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy ci młodzi ludzie łącznie zdobyli 22 medale: złote, srebrne i brązowe. Są więc dumą zarówno Małopolski jak i całego naszego kraju – podkreślał wicemarszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
W czerwcowych lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy VIRTUS 2024 uczestniczyło ponad 200 sportowców z 13 krajów. Rywalizowali o medale w biegach, rzutach i skokach w dal. Uczestniczący w imprezie 7 małopolskich sportowców zakopiańskiego HANDICAP-u wywalczyli łącznie 22 medale: 5 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych, ustanawiając 2 rekordy Europy, oraz 16 rekordów życiowych. Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji Handicap aktywność fizyczna, uprawianie sportu oraz rywalizacja w dobrej atmosferze znakomicie oddziałuje na każdego człowieka. Podopieczni Fundacji mają też możliwość pokonywania osobistych barier, uczestnictwa w życiu sportowym jak i podnoszenie poziomu sportowego, intelektualnego i społecznego. A przede wszystkim osoby niepełnosprawne mają możliwość integracji w społeczeństwie, a uprawianie sportu przeciwdziała ich marginalizacji. I jak widać regularne, profesjonalne treningi przynoszą znakomite efekty.
– Wręczając panu wicemarszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu nasze symboliczne podziękowanie w formie pięknej statuetki z okazji 10-lecia działalności Fundacji HANDICAP chcemy podkreślić ogromną rolę Samorządu Województwa Małopolskiego w rozwoju sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bez wsparcia finansowego nasi podopieczni nie mieliby możliwości sprawdzenia swoich umiejętności i formy nabytej dzięki treningom w zawodach rangi międzynarodowej. Po prostu Fundacji nie byłoby na to stać, a uczestnictwo młodych sportowców w zawodach jest dla nich ukoronowaniem ciężkiej pracy i nagrodą za poświęcanie swojego czasu na aktywność fizyczną. Same wyniki naszych zawodników na ostatnich mistrzostwach są oszałamiające i sprawiły nam wszystkim: trenerom, ich rodzicom ogromną radość z efektów ich pracy i zaangażowanie w działanie naszej Fundacji. Gdy zaczynaliśmy, naszym głównym celem było zorganizowanie zajęć sportowych dla dzieci, ich radości i integracji poprzez sport. Ale bardzo szybko okazało się, że nasi podopieczni stają się najlepszymi zawodnikami w Polsce. I wtedy powstała myśl żeby podejść do tego profesjonalnie stąd i zaangażowanie do zajęć znakomitych trenerów oraz ogromna pomoc rodziców młodych sportowców. Treningi prowadzimy oczywiście za darmo, ale na opiekunów dzieci spadają kwestie logistyczne np. w zakresie transportu na treningi i wiele innych obowiązków. Podkreślę jeszcze raz, że nasze uczestnictwo w zawodach rangi międzynarodowej wymaga dużych środków i z pomocą przychodzi nam tutaj Województwo Małopolskie, za co jeszcze raz dziękuję – podkreślała Małgorzata Tlałka-Długosz prezes Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP
Co również jest niezwykle ważne to fakt, że działalność Fundacji zwiększa uwrażliwienie społeczności lokalnej na potrzeby i możliwości osób niepełnosprawnych, oddziaływanie i pogłębianie świadomości w zakresie szeroko pojętego poszanowania i osób z niepełnosprawnością i konieczności ich integracji ze społeczeństwem.
– Niezwykle doceniamy tych młodych ludzi, ich wysiłek i determinację, co w efekcie przynosi ogromną radość ich trenerom, rodzicom i mieszkańcom nie tylko Małopolski, ale i całego kraju. To nie pierwsze moje spotkanie z tymi zawodnikami, bowiem za każdym razem, gdy uczestniczą w zawodach rangi mistrzowskiej to przywożą z niej medale. Koncentrują się na lekkiej atletyce i narciarstwie alpejskim i każde z nimi spotkanie przynosi mi ogromną radość. Jako Województwo Małopolskie na pewno będziemy wspierać ich wysiłki, bo naprawdę warto w miarę naszych możliwości wspierać realizację ich marzeń i pasji w zakresie sportu – podkreślał wicemarszałek Małopolski Witold Kozłowski
W spotkaniu w Zakopanem bohaterami byli więc medaliści wspomnianych mistrzostw: Antoni Wiercioch, lat 20: medale: 2 złote (oszczep, 4x100m) 1 brązowy(kula), Anna Szewczyk, lat 17: medale: 2 złote (800m, 1500m), 1 srebrny (4x100m), 1 brązowy (400m), Jan Wolczko, lat 17 medale: 1 złoty (4x100m), 1 brąz (1500m), Mateusz Marzec, lat 17 medale: 4 srebrne (100m, skok w dal, oszczep, 3000m), 3 brązowe (200m, 1500m, kula), Jakub Kaim, lat 20 medale: 1 srebrny (kula), 4 brązowe (100m, skok w dal, oszczep, 3000m), Patrycja Strama, lat 23: medal srebrny (4x100m) oraz Klemens Zięba, lat 21 wyniki: 5,7 i 8 miejsca (oszczep, kula, trójbój lekkoatletyczny). Oprócz nich obecni byli również trenerzy niepełnosprawnych sportowców: Małgorzata Tlałka-Długosz, Marta Zborowska, Mirosława Witowska, Szymon Kraciuk i Tadeusz Kowalczyk oraz ich rodzice i opiekunowie. Wszyscy w podziękowaniu za znakomite wyniki otrzymali od Województwa Małopolskiego upominki i prezenty.
/źródło: Małopolska.pl/
Komentarze