Kamery live
prognoza pogody

Wody Polskie – z uwagami do planowanej inwestycji firmy FCC

NOWY TARG. Wody Polskie już dopatrzyły się pewnych nieprawidłowości w dokumentacji złożonej dla inwestycji po hasłem „Modernizacja Podhalańskiego Parku Recyklingu”. Oznacza to, że oczekiwanie konsorcjum spółek FCC Polska na pozwolenie wodno-prawne może się przedłużyć.

Wody Polskie - z uwagami do planowanej inwestycji firmy FCC

Przypomnijmy, że Park Recyklingu to nowa, zunifikowana nazwa dla wszystkich instalacji przetwarzania odpadów tego konsorcjum, również instalacji podhalańskiej. Odpadowy potentat z centralą w Zabrzu tłumaczył wcześniej, że inwestycyjne plany wynikają z konieczności dostosowania zakładu do najlepszych dostępnych rozwiązań technicznych, a celem jest zminimalizowanie wpływu prowadzonych procesów na środowisko i otoczenie.     Rozległa odkrywka wykonana po wschodniej stronie nowotarskiego Punktu Selektywnej Zbiórki odpadów Komunalnych jest właśnie przygotowaniem pod tę inwestycję.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie analizuje teraz złożoną przez inwestora dokumentację i wstępne wnioski już wyciągnął.

– Z pierwszych analiz posiadanej na ten moment dokumentacji wynika, że nie mamy podstawy do wydania pozwolenia wodno-prawnego – informuje Magdalena Gala, rzeczniczka RZGW w Krakowie. – Po prostu nie wolno wprowadzać wód opadowych lub roztopowych bezpośrednio do wód podziemnych. Tak stanowi prawo wodne. Czekamy natomiast na dodatkową dokumentację, która nam spółka dostarczy.

Wody Polskie czekają również na stanowisko miasta, jako strony w procedurze decyzyjnej. Przedstawiciele władz i odpowiednich wydziałów spędzili już kilka godzin w Krakowie, analizując dokumentację planowanej inwestycji. I będą trzymać rękę na pulsie. Tym bardziej, że płynący w tym rejonie potok Czerwonka już nieraz ulegał skażeniu skutkiem działalności różnych zakładów.  

(asz)

Fot. Paweł Kos

Anna Szopińska 12.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
obiektywny ekolog 21:59 12.04.2022

Wody Polskie wydały decyzję wodno- prawną na wprowadzenie wód opadowych do studni chłonnych na sąsiednim terenie dla Firmy Empol o czym zapewne wie Pani Szopińska i nie zastanawia się jak też służby miejskie jak to jest możliwe pozostawiam to bez dalszego komentarza Czy na sąsiedniej działce zniknęły cudownie wody podziemne

Zobacz również