Kamery live
prognoza pogody

Wizyta Konsula Generalnego Węgier w Krakowie – dr Tibora Gerencsér-a w Nowym Targu

30 stycznia 2024 15:30

 Wizyta miała charakter kurtuazyjny. W spotkaniu uczestniczyła węgierska pisarka prowadząca badania naukowe nad rodziną żydowską Grünberg.

Wizyta Konsula Generalnego Węgier w Krakowie - dr Tibora Gerencsér-a w Nowym Targu

W Urzędzie Miasta Nowy Targ w dniu 25 stycznia 2024 r. Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Pan Waldemar Wojtaszek spotkał się z Panem Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie dr Tiborem Gerencsér-em oraz Panią Judit Kárpati i Panem Istvanem Toth z Węgier. Z racji swojego pochodzenia Pani Judit Karpati – węgierska pisarka prowadzi obecnie badania naukowe na temat swoich przodków będących szanowaną rodziną żydowską Grünberg. Rodzina ta do 1905 roku zamieszkiwała w Nowym Targu.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane losy rodziny Pani Judit Karpati od żydowsko – polskich korzeni do okresu dalszego życia w nowej ojczyźnie, którą stały się Węgry. W trakcie spotkania zostały przedstawione rodzinne fotografie przodków, które oddają ducha czasów zarówno okresów wojen światowych, jak i czasu między nimi i po nich. Kwerenda materiałów i informacji na temat rodziny nadal trwa i jest spisywana skrupulatnie na podstawie odkrywanych faktów.

 – Można było odczuć, że to poszukiwanie ma charakter osobisty i sentymentalny oraz wyzwala wiele emocji – dodaje Waldemar Wojtaszek, Zastępca Burmistrza.

Należy też przy tej okazji nadmienić, że w sprawie badań nad wspomnianą rodziną dużo pomogła i nadal pomaga Pani Karolina Panz, socjolożka, która zajmuje się badaniami nad życiem i zagładą Żydów na polskiej prowincji, także w Nowym Targu. Podejmowane są też próby skontaktowania Pani Judit Karpati z innymi osobami i specjalistami zajmującymi się kulturą i historią Żydów w Nowym Targu w tamtym okresie. Na przykładzie historii swojej rodziny zamierza wpłynąć na lepsze zrozumienie i wzajemną tolerancję.

/źródło: Urząd Miasta Nowy Targ/

Piotr Starmach 30.01.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również