PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Witaj maj, Trzeci Maj!

3 maja 2019 16:23

W strugach deszczu odbyły się dzisiejsze uroczystości trzeciomajowe w Nowym Targu. Mimo niekorzystnej aury na płycie rynku zebrało się setki osób – nie zabrakło również składania wieńców pod tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości.

Witaj maj, Trzeci Maj!

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Katarzyny. Celebrze, której przewodniczył rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – ks. Stanisław Gulak – towarzyszyły poczty sztandarowe szkół podstawowych, harcerstwa, związku podhalan czy policji. 

 – Dziś przypada bowiem 228 rocznica uchwalenia Trzeciomajowej Konstytucji. Pierwsza w Europie, a druga po amerykańskiej. Ogłoszona w 1791 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczyna się wezwaniem imienia Boga w Trójcy Świętej jedynego i określa wiarę świętą rzymską katolicką jako religię panującą. Ale też w imię tej chrześcijańskiej wiary nakazuje kochać bliźnich naszych. Konstytucja zapewniała wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania pokój w wierze i opiekę rządową – głosił w homilii rektor nowotarskiej uczelni. 

To najważniejsze – po 11 Listopada – państwowe święto obchodzone w Polsce. W Nowym Targu obchodzone było jeszcze przed wojną i do dziś formy celebry przybierają polityczny charakter. Za czasów zaborów jak i w okresie PRL jakiekolwiek formy upamiętnienia uchwały z 3 maja 1791 roku były karalne. Dopiero w III RP nowotarżanie ponownie mogli bez przeszkód świętować dzień, który politycznie i mentalnie przeniósł Polaków z systemu feudalnego w nowożytność. 

Święto Trzeciego Maja

Witaj maj, Trzeci Maj!https://nowytarg24.tv/witaj-maj-trzeci-maj/

Opublikowany przez nowytarg24.tv Piątek, 3 maja 2019

 – Prośmy gorąco w dniu naszego narodowego święta o wstawiennictwo za naszą Ojczyznę, aby w czasie demokratycznych przemian, jakie się w niej – nie bez trudów i bolesnych zdarzeń – od trzydziestu lat dokonują, nie zagubiono należytej i koniecznej troski o każdego człowieka, zwłaszcza chorego, biednego, opuszczonego, bezrobotnego, potrzebującego różnorakiej pomocy materialnej i duchowej – mówił ks. Stanisław Gulak. – By w narodzie polskim nie było bezproduktywnego politykierstwa, zdrady, złodziejstwa, korupcji i mafijnych powiązań. By przez wszystkich zachowywane były Boże i kościelne przykazania.

Niestety, jeżeli ktoś miał plan nieco dłużej świętować uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja to bardzo szybko pokrzyżował je deszcz. Spod kościoła św. Katarzyny nowotarżanie szybko przenieśli się na płytę rynku. Pod ratuszem pocztom sztandarowym i zebranej publiczności towarzyszyła muzyka Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu oraz śpiew chóru “Gorce”. 

 – Jak co roku spotykamy się tu, na nowotarskim rynku, aby uczcić tę rocznicę – mówił do zebranych starosta nowotarski, Krzysztof Faber. – Konstytucja 3 Maja była przykładem dla całego świata. Na jej późniejszych czasach wzorowały się inne państwa. Jej celem było wyzwolenie się spod obcej zależności, a drogą do tego było stworzenie trwałego, sprawnego i praworządnego organizmu państwowego.

Głos zabrała również posłanka PiS, Anna Paluch.

 – To była konstytucja, z której każdy Polak może być dumny. Od strony politycznej było to wzmocnienie armii, dbanie o rozwój gospodarczy, bo czymże innym było uchwalane wraz z konstytucją prawo o miastach. To była tolerancja, jedność narodu i przede wszystkim próba ratowania tonącej ojczyzny – mówiła przedstawicielka rządu. 

Po odśpiewaniu hymnu i roty, pod tablicą upamiętniająca odzyskanie przez Polskę Niepodległości, złożone zostały wiązanki przez władze miasta, powiatu, Komendy Powiatowej Policji, nowotarskiej oddziału Związku Podhalan czy szkół podstawowych i średnich. Następnie w budynku ratusza rozpoczął się wernisaż wystawy “Koń a sprawa Polska”.

/ps/

Fot. (asz)

Piotr Starmach 03.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również