Kamery live
prognoza pogody

Wirujące Babki, czyli patent na energię i optymizm

17 maja 2023 07:56
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Ich aktywność, gibkość i power są zachwycające. Senioralny wiek absolutnie nie stanowi przeszkody w publicznych występach. Zresztą nikt by ich z nim nie skojarzył. Wirujące baki miały swój flash mob podczas Green Festivalu na rynku. I podziałały na widzów jak zastrzyk energii.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu obchodził w zeszłym roku  swoje 15-lecie. Wtedy było głośno o jubileuszu, a podczas uroczystych obchodów sala widowiskowa MCK wypełniona była po brzegi publicznością. Jednym z punktów bardzo bogatego jubileuszowego programu była prezentacja dorobku Stowarzyszenia w 15 latach. A było się czym pochwalić.

Wielu nowotarżan nie ma świadomości tego, jak prężnie działa ta organizacja i jak ważne jest jej przesłanie. Rzesza seniorów w naszym mieście jest coraz liczniejsza. Gros z nich nawet po przejściu na emeryturę chce żyć aktywnie i dla nich właśnie Stowarzyszenie UTW ma ogromny wachlarz zajęć, dzięki którym mogą nadal realizować swoje marzenia. Do wyboru są zajęcia rozwijające tężyznę fizyczną: oprócz gimnastyki i jogi – zespół tańca nowoczesnego. Ogromną popularnością cieszy się sekcja gry w boule. Zachwyt nawet u wnuków budzi to, że babcia lub dziadek spotykają się na strzelnicy sportowej i tam doskonalą swoje umiejętności strzelnicze. Nowocześni seniorzy śmiało i z radością uczestniczą w aqua aerobiku. Kto lubi spacerować, może to robić w grupie przyjaciół w ramach sekcji nordic-walking.

W sekcjach artystycznych, pod okiem fachowców rozwijane są często wcześniej ukryte talenty malarskie lub plastyczne, a także wokalne. W dzisiejszych czasach trudno jest żyć bez znajomości języków obcych, ale dla słuchaczy UTW to także nie problem – lektoraty z języków angielskiego, niemieckiego, a nawet rosyjskiego dodają odwagi, aby podróżować. Nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku daje również taką możliwość. W ofercie jest wiele wyjazdów rekreacyjno – edukacyjnych, zarówno po Polsce, jak i zagranicznych. Oczywiście trudno nie wspomnieć o bardzo ciekawych wykładach, jakie proponują słuchaczom wykładowcy macierzystej uczelni – Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.

Dla wszystkich ciekawych informacji o UTW w Nowym Targu dostępna jest strona internetowa, której administratorami są oczywiście seniorzy. Oni także piszą projekty i wnioski o granty, aby pozyskać fundusze niezbędne dla rozszerzania oferty zajęć dla aktywnych, łakomych życia koleżanek i kolegów.

Już na obchodach 15-lecia Stowarzyszenia UTW miał miejsce występ nowo powstałego zespołu tanecznego Wirujące Babki. Pomysłodawczynią i motorem działań zespołu jest pani prezes Stowarzyszenia – Elżbieta Łabuz, która również w nim tańczy. Wszystkie panie są emerytkami, ale każda z nich odkryła w sobie niezwykłą pasję, jaką jest taniec nowoczesny. Każda z pań, tańcząc, pokonuje swoje słabości. Czasem walczą one w ten sposób z różnymi dolegliwościami, ale przede wszystkim odczuwają niezwykłą radość. Mozolne treningi organizowane raz w tygodniu, pod okiem wykwalifikowanego trenera, sprawiają, że panie coraz odważniej i chętniej przyjmują zaproszenia na przeróżne wydarzenia w mieście ale i poza nim.

Wirujące Babki w ubiegłym roku miały swój debiut na święcie tańca w Wadowickim Centrum Kultury. Wróciły z wyróżnieniem, bogatsze o nowe doświadczenia i z postanowieniem, że w tegorocznym Dniu Tańca zdobędą medal. Tak też się stało. Dzięki grantom, jakie napisały i które zostały sfinansowane przez Urząd Miasta, zespół zakupił stroje estradowe. Panie uczestniczyły także w warsztatach wyjazdowych tuż przed konkursem. Na konkurs pojechały świetnie przygotowane. Wróciły z wymarzonym medalem i trzecim zaszczytnym  miejscem. Zważywszy na to, że w wydarzeniu wzięło udział 48 zespołów i duetów, a łącznie w prezentacjach tanecznych wystąpiło około 600 uczestników – sukces zespołu był ogromny.

Panie są dalekie od tego, by siąść na laurach. Wciąż ćwiczą z pasją i wyznaczają sobie nowe cele. Jednym z nich był Flash Mob na nowotarskim Rynku, gdzie zespół bez zapowiedzi zaprezentował swoje umiejętności i zachwycił zebranych mieszkańców miasta. Zespół Wirujące Babki z dumą reprezentuje rodzinne miasto, zachęcając wszystkich seniorów do aktywności i spełniania marzeń.

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 17.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również