Kamery live
prognoza pogody

Wirtualna strzelnica oficjalnie otwarta. Cel – pal!… nawet z odrzutem

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. To symulacja praktycznie doskonała – włącznie z wagą broni, odgłosem strzału i efektem odrzutu. Miasto doczekało się wirtualnej strzelnicy, czyli urządzeń do szkolenia wojskowego użytecznych również dla cywilów.

Dziś wirtualna strzelnica „Pojedynek”, w pomieszczeniu na piętrze strzelnicy sportowej Ligi Obrony Kraju, została oficjalnie otwarta i przetestowana. Uczestniczyli w tym przedstawiciele władz miasta i powiatu, Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju, Małopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, Klubu Strzeleckiego „Szarotka”, straży pożarnej, oraz kadeci z mundurowego Liceum. Rolę gospodarza spełniał Michał Maciaszek – prezes Zarządu Powiatowego LOK w Nowym Targu.

Nasycone elektroniką pomieszczenie powstało dzięki 122-tysięcznej dotacji ze środków państwowego funduszu celowego rządowego programu, udzielonej za pośrednictwem Ministerstwa Obrony Narodowej. Wkład własny zapewniło Miasto Nowy Targ. Całkowity koszt to 155 tysięcy.

Umowa z powiatem gwarantuje natomiast, że od wiosny szkolenie strzeleckie rozpoczną uczniowie szkół ponadpodstawowych. Taki obiekt to szansa na naukę i szkolenie kilkakrotnie tańsze niż z użyciem prawdziwej broni palnej.

Najbliższe wirtualne strzelnice – jednak prywatne, na  zasadach komercyjnych, działają w Jabłonce i w Spytkowicach. O dotację na urządzenie kolejnej ubiegało się więcej podmiotów, jednak rekomendację Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji uzyskał wniosek miasta. Przesądziły o tym zapewnione w jego budżecie środki finansowe na wkład własny do realizacji zadania, uznanie zasług powiatowej struktury LOK-u dla szkoleń prooobronnych oraz oferowane warunki lokalowe. Nie bez wpływu był też fakt, że cała obsługa ma przygotowanie strzeleckie.

Na wirtualną strzelnicę zostało przeznaczone pomieszczenie o wymiarach 10 x 5 metrów, spełniające wszystkie wymogi techniczne, włącznie z zaciemnieniem większości okien, odpowiednim kolorem ścian i pokryciem jednej z nich specjalną farbą odblaskową. Na niej rzutnik wyświetla tarcze, różnego rodzaju obiekty i cele. Odpowiednie oprogramowanie pokazuje wynik uzyskany na każdym z kilku stanowisk. Za sprawą ruchomych obrazów wirtualna strzelnica upodabnia się do gier komputerowych, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla młodzieży.

Teraz strzelnica LOK ma już możliwość przeprowadzania szkoleń z użyciem czterech rodzajów broni: prawdziwej, sportowej, pneumatycznej i wirtualnej. Przy tej ostatniej efekt odrzutu zapewnia magazynek napełniany gazem. Zasobnik taki wymaga napełnienia po każdym setnym strzale.

Dodatkowo – w związku ze zmianami w podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa – strzelnica nabyła 8 karabinów AR-15, wykorzystywanych zarówno przez zawodowych żołnierzy, jak i strzelców sportowych. Służą one szkoleniu nauczycieli tego przedmiotu. Takie szkolenia przeszło już 25 przedstawicieli kadry dydaktycznej szkół średnich w całym powiecie.

Oficjalny test wirtualnej strzelnicy wypadł znakomicie. Wszyscy przybyli – włącznie z paniami radnymi – czuli ciężar prawdziwej broni, oddawali laserowe strzały i z radością porównywali natychmiast wyświetlane wyniki. Co ciekawe – projektor ma akomodacyjną zdolność przystosowywania się do wielkości ekranu. Nie do przecenienia są też wizualne i dźwiękowe efekty celnie oddanych strzałów.

Pomieszczenie na piętrze będzie oczywiście służyło wszystkich osobom chętnym do odbycia treningu. Warunki korzystania z wirtualnej strzelnicy określają dwa regulaminy – ogólny strzelnicy i szczegółowy – w sali na piętrze. Obowiązuje ścisła ewidencja użytkowników.     

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 12.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Marek Groszowski 10:11 18.01.2023

Świetnie, w końcu u nas dzieje się coś dobrego dobrego:) Gratulacje!

Zobacz również