Kamery live
prognoza pogody

Wiosna w Gorcach. Pojawiły się pierwsze krokusy! (wideo)

23 marca 2022 15:52

W zacienionych dolinach wciąż pozostaje sporo śniegu, natomiast na niektórych polanach przyroda zaczyna budzić się do życia. Nie brakuje krokusów oraz poszukujących nektaru pszczół.

Wiosna w Gorcach. Pojawiły się pierwsze krokusy! (wideo)

fot. Nowytarg24.tv

Jak informują przyrodnicy z Gorczańskiego Parku Narodowego, w Gorcach nadal pozostaje dużo śniegu. Gruba warstwa pokrywy śnieżnej utrzyma się co przez kilka następnych tygodni – w szczególności, że według synoptyków jeszcze w marcu na Podhale ma na chwilę powrócić zima. 

Jednocześnie u podnóża gór przyroda zaczęła budzić się do życia.

 – Na szarym tle zeszłorocznej trawy i suchych liści pojawiły krokusy. Kwiaty otwierają się do słońca w oczekiwaniu na zapylające je owady. Pszczoły przylatują do nich bardzo licznie i z wielką determinacją poszukują odrobiny nektaru ukrytej w głębi kwiatowych kielichów. O tej porze trudno o inny pożytek, więc pszczoły nie tracą czasu – relacjonują pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego.

Jak dodają przyrodnicy, krokus jest gatunkiem chronionym. – Rozwój rośliny – od nasionka do pierwszego kwiatu trwa bardzo długo – aż do 5 lat. Ciesząc się zwiastunami wiosny, uważajmy, by ich nie podeptać! – apelują.

Piotr Starmach 23.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również