Kamery live
prognoza pogody

Wiosenna bajka – pod znakiem litewskiego tańca i śpiewu

19 kwietnia 2024 13:30

NOWY TARG. Wiosenna Bajka w Tatrach to już kolejna edycja tego widowiskowego wydarzenia.  W poprzednich latach na deskach sceny MCK prezentowały się także zespoły i grupy taneczne w ramach „Bajki zimowej”. W miniony czwartek Nowy Targ gościł zespoły z Litwy.

Wiosenna bajka - pod znakiem litewskiego tańca i śpiewu

Taniec ludowy prezentowały „Vėjo malūnėlis” z rejonu Kaunas, i “Trepsiukas” z miasta Kowno – te wesołe grupy taneczne niejednokrotnie występowały na festiwalach w Polsce. Zespół z Kowna z powodzeniem uczestniczy w konkursach i festiwalach i międzynarodowych. Odwiedził między innymi Warszawę i stolicę Estonii Tallinn, gdzie został laureatem i zwycięzcą konkursów tanecznych.

Zespól tańca “Vieversa” zrzesza 120 tancerzy, śpiewaków i muzyków. W programie zespołu znajdują się tańce ludowe, piosenki, obrzędy różnych regionów Litwy. Zespół jest aktywnym uczestnikiem świąt rodzinnego miasta, wydarzeń kulturalnych, wielokrotnym zwycięzcą konkursów lokalnych oraz laureatem międzynarodowych. Śpiew w połączeniu z tańcem zaprezentował zespół muzyczny “Saulytės “(w tłumaczeniu słońce) z małego miasteczka Utena.

Trzy zespoły taneczne przyjechały ze Święciany- miasta rejonowego położonego w regionie etnograficznym na Litwie, w Auksztocku. Zespół Tańca Ludowego „Aukštaitukas“ aktywnie wspiera tradycje litewskich tańców ludowych, rozwija kulturę narodową, szacunek dla przeszłości.

Taniec nowoczesny reprezentowały zespoły tańca wspólnego “Erdvė” i “Šėlsmas”. Zespoły zrzeszają młodych tancerzy w wieku 7-16 lat, którzy charakteryzują się młodzieńczą energią i ciągłym dążeniem do samodoskonalenia. Co roku odwiedzają różne kraje świata, gdzie biorą udział w międzynarodowych konkursach Tańca Współczesnego.

Jako wielki finał, dla litewskich gości tradycyjną muzykę, taniec i śpiew Podhala zaprezentował Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hyrni”.

 

Andrzej Lach 19.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również