Kamery live
prognoza pogody

Winter Classic 2022 – zagrali dla Maksia!

9 stycznia 2022 02:34
Wyciszenie Włącz dźwięk

Za nami 8. edycja Noworocznego Meczu Charytatywnego Winter Classic, w tym roku dedykowanego 6-letniemu Maksiowi Łajce, który zmaga się z rzadką chorobą genetyczną. Wydarzenie, nie bez powodu nazywane przez niektórych “Nowotarską Orkiestrą Świątecznej Pomocy”, po raz kolejny okazało się dużym sukcesem frekwencyjnym i organizacyjnym. 

Tradycyjnie, główną częścią programu były mecze hokejowe, w tym roku rozgrywane bez łyżew na śnieżnej tafli szkolnego lodowiska SP 11. Zanim jeszcze przedstawiciele Winter Classic zagrali z Tauron Podhale Nowy Targ, po raz pierwszy w historii zmierzyli się z kobiecą drużyną MMKS Podhale, a swoje umiejętności pokazali także najmłodsi hokeiści z Nowego Targu. 

Poza wydarzeniami sportowymi, charytatywny event obfitował w inne atrakcje. Teren przy Szkole Podstawowej nr 11 zmienił się w małe miasteczko z namiotami, ogniskiem, stoiskami i sceną, na której pojawili się miejscowi muzycy. Na zaproszenie “Winter Classic” przyjechał znany m.in. z Jarmarków Bożonarodzeniowych Marcin Lichosyt, który pokazał jak rzeźbi się w drewnie przy użyciu piły motorowej. 

Wydarzenia towarzyszące odbywały się także w salach gimnastycznych “jedenastki”, gdzie można było z bliska przyjrzeć się treningom sztuk walki, prezentowanym przez Stowarzyszenie Sportowe Karate “Yokozuna” i NKSW Hoły Team, czy spróbować swoich sił w aktywnościach przygotowanych przez Zimową Akademię Sportu. Na miejscu był obecny główny bohater wydarzenia – Maksiu Łajka wraz z rodzicami. 

Maksiu ma 6 lat. Ma zdiagnozowaną rzadką chorobę genetyczną- Dystrofię Mięśni Duchenne’a w skrócie DMD. To choroba postępująca i prowadzi do degeneracji mięśni. Mutacja w genie powoduje zmianę w strukturze białka zwanego dystrofiną. Pozbawione dystrofiny komórki są podatne na urazy. Większość dzieci z DMD będzie poruszać się za pomocą wózka w wieku 13 lat. Na dzień dzisiejszy Maksymilian ma sprawne serce, ale z biegiem czasu mogą wystąpić problemy z układem krążenia. Dystrofia Mięśni jest chorobą nieuleczalną. Terapia ma na celu wydłużenie okresu samodzielności. Podawane są sterydy. Czas oczekiwania na specjalistę jest bardzo długi. Rozważana jest terapia zagraniczna, ponieważ w większości państw europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych taka terapia jest dostępna. Niestety jest to bardzo kosztowne.

Nowotarżanie nie zawiedli i przybywali na wydarzenie całymi rodzinami, ustawiając się w długiej kolejce po losy, które rozeszły się niemal w mgnieniu oka. Nie brakło chętnych do zakupu “winterowych” gadżetów i do wzięcia aktywnego udziału w licytacji około 40 wyjątkowych przedmiotów. Największym zainteresowaniem cieszył się rower śp. Grzegorza „Gerego” Malinowskiego oraz unikatowa czapka – pierwsza z limitowanej edycji zaledwie 90 sztuk, jakie zostaną wyprodukowane z okazji 90 – lecia Klubu Hokejowego Podhale Nowy Targ. 

-Śmiejemy się, że to jest Nowotarska Orkiestra Świątecznej Pomocy – uśmiecha się Maciek Leski z Winter Classic – Tak jak orkiestra na pewno jednoczymy ludzi – pomaga nam tym roku Nowotarski Klub Kolarski, Duża Rodzina Plus, różne stowarzyszenia, grupy. Staramy się to wszystko razem robić, nie osobno. Żeby zorganizować takie wydarzenie jak dziś, to jest zaangażowanie kilkuset osób w taką  imprezę. Pomijając cel charytatywny, który jest najważniejszy, jesteśmy dumni, że potrafimy jednoczyć ludzi, żeby przyszli, pomagali, zaangażowali się w to. W tym aspekcie jest to podobne do Orkiestry. 

Materiał filmowy z wydarzenia – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”.

Maksymiliana wciąż można wesprzeć poprzez nowotarską Fundację im. Adama Worwy. 
 
Pieniądze można wpłacić na nr konta Fundacji: 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem ” dla Maksymiana Łajki”.
Dodatkowo 5 puszek od Fundacji umiejscowionych jest w następujących punktach:
– Lila Vanilla cafe, ul. Kościelna 14
– Bar u Romka, ul. Na Równi 28
– Bar Rumcajs, ul. Ogrodowa 101
– Stacja paliw Moya w Szaflarach – dwie puszki

 

os 09.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również