Kamery live
prognoza pogody

Wieża wodna dziś

29 czerwca 2017 20:55

Niedawno pisaliśmy o przetargu, jaki miasto ogłosiło w związku z planami remontu i konserwacji zabytkowego obiektu techniki z przełomu XIX i XX wieku – wieży wodnej przy dworcu kolejowym w Nowym Targu. Dziś prezentujemy aktualne zdjęcia urokliwego budynku, który już wkrótce zmieni swój wygląd. 

Wieża wodna dziś

W drewnianym budynku wieży, ulokowanym przy dworcu PKP w Nowym Targu ma powstać ekspozycja poświęcona dawnej linii kolejowej Królewiany – Nowy Targ, stanowiąc edukacyjną część głównego punktu startowego Szlaku wokół Tatr, jakim docelowo ma stać się dworzec kolejowy. Najbardziej efektowną częścią przeznaczoną do zwiedzania będzie jednak ta, w której znajduje się zbiornik na wodę i dawne elementy wyposażenia, służące do jego obsługi.

Renowacja wieży to kolejne działanie podjęte przez miasto na rzecz rewitalizacji rejonu dworca PKP. Wieża wodna w epoce kolei parowej służył do zaopatrywania parowozów w wodę niezbędną do poruszania tłoków silnika. Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, a po raz ostatni, zgodnie z funkcją używana była prawdopodobnie w latach 70-tych XX wieku. 

Na obszerny materiał zapraszamy do “Przeglądu Tygodniowego” w najbliższą środę!

Projekt remontu wieży wodnej jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

NT24TV 29.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również