Kamery live
prognoza pogody

Wieża radiokomunikacyjna – wznoszona mimo protestów

19 czerwca 2020 20:46

GMINA RABA WYŻNA. Dziś rano rabianie protestujący przeciwko budowie na placu PKP wieży radiokomunikacyjnej stracili nadzieję na rozmowy i porozumienie z PKP. Wznoszenie strunobetonowego obiektu rozpoczęło się mimo determinacji pełnych obaw mieszkańców.

Wieża radiokomunikacyjna – wznoszona mimo protestów

– Obiekt jest bezpieczny – uspokaja Dorota Szalacha, pani rzecznik PKP PLK. – Sygnał jest nadawany tylko wzdłuż linii kolejowej. Takie systemy są montowane i działają na całym świecie, służąc bezpieczeństwu transportu kolejowego, a nie komercyjnym działaniom.

Mieszkańcy jednak są rozżaleni i nadal pełni niepokoju – bo prosili kolej o rozmowę, a nikt z nimi nie rozmawiał. Wiedzą też o podwyższonych w grudniu aż stukrotnie normach emisji pola elektromagnetycznego. Ci, których domy znajdują się w kilkudziesięciometrowej odległości o wieży są zatrwożeni, że przy jakiejś nawałnicy czy trąbie powietrznej 40,5-metrowa konstrukcja może zdruzgotać ich budynki.

Obawy dotyczą też ewentualności zainstalowania na potężnym maszcie stacji nadawczych operatorów telefonii komórkowych, gdy tylko upłynie termin, w którym inwestycji z unijnym dofinansowaniem nie wolno wykorzystywać w celach komercyjnych.

Nie rozumieją ponadto rabianie, dlaczego takiej wieży – jeśli następna jest w Chabówce – nie można było zaprojektować np. na terenie o wiele słabiej zasiedlonej Sieniawy.

Dla uspokojenia tych emocji i oddalenia obaw potrzebna była rozmowa z władzami PKP, które na razie postanowiły przemówić siłą faktów dokonanych.

Skutkiem protestu mieszkańców w sprawę budowy wieży radiokomunikacyjnej zaangażowali się starosta nowotarski Krzysztof Faber i poseł Edward Siarka.

– Zwróciłem się do departamentu kolejnictwa ministerstwa infrastruktury, gdyż pod względem prawnym są duże wątpliwości, czy wszystkie procedury zostały przeprowadzone prawidłowo – informuje poseł.

Kolej jednak nie czekała na wyjaśnienie tych wątpliwości, decydując się na wznoszenie wieży.

(asz)

 

Anna Szopińska 19.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również