Kamery live
prognoza pogody

Wieści z Targowicy. Czas zimowych zapasów i… graniczne zmartwienia

15 listopada 2023 05:44

NOWY TARG. Listopad to najlepsza pora, żeby domową piwniczkę zaopatrzyć w ziemniaki, buraki, marchew, cebulę, kapustę w główkach itd. Te warzywne dobra plac targowy oferuje w imponującej obfitości.

Wieści z Targowicy. Czas zimowych zapasów i… graniczne zmartwienia

Do tego dochodzą owoce żurawiny, orzechy, czosnek, suszone grzyby, fasola różnych gatunków. Nie słabnie popyt na szatkowaną kapustę w workach. Kto jednak woli gotową, już zakiszoną, doprawioną marchewką – może ją kupić w plastikowych wiaderkach. Nie słabnie przy tym podaż regionalnych produktów serowych, choć wiadomo, że oscypek to już nie ten sam oscypek, co w porze wypasów. Nie brakuje grzybów suszonych, marynowanych ani – dopóki nie przyszły mrozy – dorodnych rydzów.

Odzieżowe stoiska szybko przestawiły się na zimowy asortyment. W kolorach, wzorach i fasonach szalików, czapek, kurtek, płaszczy – można przebierać, wybierać… Oko wabią podhalańskie i norweskie motywy sprzedawanych „z ręki” skarpet, swetrów, rękawic, kamizelek. Wszystko – czysta, żywa owcza wełna.

Pod dachem Kupieckiego Dworu na dobre rozgościły się zimowe kolekcje: i ekskluzywne futerka i moda pop – również młodzieżowa i sportowa, wziętych marek. Fasony ciepłego obuwia są naprawdę fantazyjne, a oferta – bardzo bogata.

O ważnej dla dzieci dacie 6 grudnia przypominają stoiska z zabawkami, a na nich – maskotki, gabarytowe pluszaki, samochody, koparki, rowerki dla najmniejszych, ale już i sanki, jabłuszka. No bo czekanie na Mikołaja to też czekanie na śnieg. Uwagę przyciągają ruchome zabawki na baterie – samochody i trzepocące skrzydłami papugi.

Pojawiły się już choinki, również modne teraz – z białym „szronem” na gałązkach. Jeśli niedawno królowały na stoiskach nagrobne kompozycje ze sztucznych kwiatów i znicze, tak teraz  przedświąteczny charakter nadają Nowej Targowicy ozdoby i stroiki oraz Mikołaje – w postaci dużych lalek i plastikowych figur do postawienia przed domem oraz girlandy światełek w różnych formach: drzewek, zwierząt, reniferów w saniami. Większość ozdób sprzedający wykonują własnoręcznie i według swoich pomysłów. Kolorytu dodają placowi malowniczo wyglądające Romki z Rumunii.

O ile przy głównym ciągu nie brakuje szukających potrzebnych towarów, tak w bocznych alejkach zrobiło się pustawo. O przyczynie pierwszego po czasie pandemii, wyraźnego ubytku słowackiej klienteli, właściciele stoisk mówią z dużym niepokojem.

Przyczyną jest bowiem zamknięcie kilku mniejszych przejść granicznych, którymi nasi południowi sąsiedzi docierali na jarmark. Próby zatrzymania nielegalnej migracji i wzmożonych kontroli odbijają się już na koniunkturze targowego placu. A decyzje w sprawie przejść, podobnie jak wcześniej decyzje w sprawie przepisów sanitarnych, zapadają na szczeblu rządowym.

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również