Kamery live
prognoza pogody

Widowisko „Byśmy byli jedno” – Zakopane, 22–23 lipca 2023

6 lipca 2023 19:35

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 22 lipca 2023 roku o godz. 20.00 na koncert „Byśmy byli jedno”, który odbędzie się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Wstęp wolny.

Widowisko „Byśmy byli jedno” – Zakopane, 22–23 lipca 2023

Widowiskiem „Byśmy byli jedno” chcemy opowiedzieć historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Narracja toczyć się będzie wokół działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Wydarzenie jest hołdem dla niezwykłych kapłanów poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego. 
Przez lata komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła i skłócić ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Na pierwszej linii frontu stali kapłani, którzy mieli największe znaczenie w kształtowaniu życia duchowego narodu. 

  • Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski.
  • Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny.
  • Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia.

Śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków; kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty – byśmy byli jedno. 
Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej – przeplecione pieśniami i muzyką specjalnie napisaną na tę okoliczność – ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej. 

Scenariusz: Leszek Zduń
Muzyka: Rafał Odrobina
Wystąpią:
Kwartet Wokalny Floridus
Solistka: Agata Klimczak-Kołakowska
Narratorzy: Magdalena Gleba, Leszek Zduń

mat. prasowy

os 06.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również