Kamery live
prognoza pogody

Wiceminister Edward Siarka – o węglowych problemach

19 września 2022 15:16
Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. Podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa w sprawie dodatków do źródeł ciepła jest przedmiotem spotkań z samorządowcami, które organizuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Spotkania służą wyjaśnianiu wątpliwości związanych z wprowadzaniem w życie tych rozwiązań. Przy okazji bytności na Podhalu wiceminister Edward Siarka zwołał też konferencję prasową.

W powiecie nowotarskim np. sporym problemem dla weryfikujących wnioski OPS-ów są nierzetelnie wypełnione lub nawet puste deklaracje właścicieli nieruchomości, zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. A podczas spotkań pojawiło się wiele pytań dotyczących tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szpitali, szkół, domów pomocy społecznej czy kościołów. Aby te podmioty – których są w Polsce 23 tysiące – mogły rozliczyć pomoc, ważne jest, aby miały rachunki z minionych dwóch lat, bo tylko na tej podstawie można oszacować, jakie rzeczywiście ponoszą koszty związane z ogrzewaniem.     

Z podpisanej przez prezydenta ustawy dokładnie wynika, że do końca października gminy muszą złożyć do wojewodów wnioski o wypłatę dodatków.

– Jeśli idzie o dodatek węglowy gminy będą otrzymywały środki co miesiąc, natomiast w przypadku drewna, pelletu, oleju – rozliczanie będzie kwartalne – precyzował wiceminister.

Inny problem to dostępność i jakość węglowego surowca, który polski rząd nabywa za granicą, próbując rozprowadzić po kraju.

 – Tutaj sytuacja nie jest taka łatwa, bo nie ma możliwości, abyśmy w ciągu miesiąca zaspokoili wszystkie potrzeby. Założenie jest takie – i Polska Grupa Górnicza będzie prowadziła taki system sprzedaży – że jednorazowo maksimum będzie można nabyć np. do półtorej tony węgla, a dopiero później, w środku sezonu, kolejną partię – tłumaczył przedstawiciel rządu. – Dlatego, żebyśmy zaspokoili wszystkich obywateli. Może ten system nie jest do końca czytelny, ale jedyny możliwy. Nie mamy w tej chwili na składach takiej ilości węgla, aby można go było w dowolnej ilości dostarczać w każde miejsce.

Nie da się ukryć, że z węgla jako źródła ciepła korzysta dotąd wiele kubaturowych pensjonatów i hoteli na Podhalu, a zimy mamy długie i ostre. Na razie musi im wystarczyć zapewnienie, że w miarę napływania dostaw węgiel będzie dostępny, ale w cenach komercyjnych, co niewątpliwie będzie się musiało przełożyć na koszty działalności. Czy wtedy będzie ona opłacalna – każdy podmiot będzie już musiał sobie skalkulować sobie na własną rękę.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 19.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również