Kamery live
prognoza pogody

Warunki mieszkaniowe tatrzańskiego niedźwiedzia

23 lutego 2024 12:45

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego informują, że niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego, porzucając swoje gawry. W załączonym materiale wideo można zobaczyć wnętrze jednej z nich.

Warunki mieszkaniowe tatrzańskiego niedźwiedzia

Luksusowa kawalerka w środku tatrzańskiego gąszczu – tak mieszka tutejszy niedźwiedź.  

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego informują: Nasze służby monitorowały oddalenie się niedźwiedzia na odległość kilku kilometrów. Tylko mając pewność, że nie ma go w pobliżu, mogły zajrzeć do gawry. Pamiętajcie, to trudny czas dla tych zwierząt, które po okresie snu zimowego i długiego postu szukają pożywienia (padłych w zimie jeleni czy zasypanych lawinami kozic), dlatego tak ważne jest, abyśmy respektowali ich przestrzeń i naturalne potrzeby. 

Dodają również: W przypadku spotkaniu z niedźwiedziem zachowajcie spokój i wycofajcie się. Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia. Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach – zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wyrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem Parku. Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom.

W Polskich Tatrach znajduje się w chwili obecnej kilkanaście niedźwiedzi brunatnych, są one największymi drapieżnikami lądowymi naszego kraju. 

/źródło: TPN/

Andrzej Lach 23.02.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również