Kamery live
prognoza pogody

W żadnym powiecie nie odnotowano wzrostu bezrobocia

9 lipca 2020 16:26

Podczas środowej sesji Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął raport dotyczący „oceny sytuacji na małopolskim rynku pracy w 2019 roku”. Oprócz podsumowania zakończonego roku, dokument zawiera analizę aktualnych zmian na rynku pracy, wywołanych epidemią koronawirusa. Opiera się na trzech filarach: gospodarki, rynku pracy oraz uczenia się dorosłych.

W żadnym powiecie nie odnotowano wzrostu bezrobocia

Raport został również uzupełniony o analizę sytuacji w roku 2020 oraz prognozy możliwego rozwoju sytuacji w gospodarce i na rynku pracy w związku z epidemią COVID-19. W 2019 roku utrzymywała się dobra koniunktura w gospodarce. Liczba podmiotów gospodarczych w Małopolsce przekroczyła 400 tys. Utrzymała się tendencja wzrostowa wynagrodzeń.

-Na koniec grudnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy wyniosła 62,6 tys., osiągając najniższy stan w ciągu ostatnich 10 lat. W żadnym powiecie nie odnotowano wzrostu bezrobocia – podkreślił wicemarszałek Tomasz Urynowicz – Niestety, rozwój pandemii COVID-19 w końcówce pierwszego kwartału spowodował drastyczne zmiany w światowych gospodarkach, w tym także w naszym kraju. Przewiduje się, że co najmniej do końca tego roku w kraju widoczne będzie spowolnienie gospodarcze oraz wzrost bezrobocia. W Małopolsce wystąpią te same negatywne zjawiska – zauważył wicemarszałek.

W kwietniu wyraźnie zwiększył się napływ osób bezrobotnych. Do małopolskich urzędów pracy zgłosiło się 9,3 tys. osób, tj. o 20% więcej niż w marcu oraz o 12% więcej niż w kwietniu 2019 roku. Zdecydowanie zmalał za to strumień odpływu z bezrobocia. Po wprowadzeniu ograniczeń w gospodarce, liczba wyrejestrowań pomiędzy lutym a marcem zmniejszyła się o 5%, a pomiędzy marcem i kwietniem aż o 62%. Zmniejszyła się też liczba ofert pracy, zgłaszanych przez pracodawców do urzędów pracy. W kwietniu było ich o 35% mniej wobec poprzedniego miesiąca i aż o 58% mniej niż przed rokiem.

Podczas sesji wielokrotnie podkreślano, jak ważne i potrzebne w tej niełatwej sytuacji są rozległe i skuteczne działania w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

źródło: malopolska.pl/Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

os 09.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również