W X finale akcji Pola Nadziei – zarażeni wolontariatem
POWIAT NOWOTARSKI. Co roku, w dzień finału akcji Pola nadziei, nowotarski rynek żółci się od koszulek, kwiatów, flag z motywem żonkila. Jest to święto wolontariuszy ze szkół całego powiatu. święto tych, którzy patrzą sercem, chcą być pożyteczni i pomocni. Co więcej – znajdują w tym radość, uwrażliwiają i swoim przykładem zachęcają innych.
Przez dziesięć lat rozwijania akcji zainicjowanej i prowadzonej na Podhalu przez Fundację im. Adama Worwy, uczestniczyła w niej młodzież ok. 100 szkół Nowotarszczyzny. Z cegiełek jej wielorakich działań urósł już wielki gmach, w którym mieszkają współczucie i nadzieja. Zgodnie z ideą Fundacji, niesie je młodzież podopiecznym dotkniętym najcięższymi przypadkami chorobowymi i ofiarom wypadków.
Tego roku w mitingu na rynku wzięli udział wolontariusze z nowotarskich szkół podstawowych nr 1, 2, 5, 6 i 11 oraz I Liceum – Żonkilowego „Goszcza”, także ze szkół w Podczerwonem, Skrzypnem, Ludźmierzu. Najmłodsi członkowie grupy hokejowej MMKS Podhale uczestniczyli z pamięcią o Maksiu Batkiewiczu, który tak dzielnie i bez skargi walczył z chorobą nowotworową, lecz w czerwcu minie właśnie druga rocznica jego śmierci.
Pochód w asyście policyjnych radiowozów, zaprzyjaźnionych motocyklistów i Podhalańskich Amazonek przemaszerował z rynku do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się kilkugodzinny koncert, rozpoczęty występem Piotra Lupiego Lubertowicza. Prezentowały się w nim najmłodsze i znacznie już dojrzalsze wokalistki z SEPTYMY, grupy taneczne, młodzi górale ze swoją muzyką, inni wokaliści i instrumentaliści. Koncert był formą podziękowania dla tych, którzy zakładali poletka żonkili i sprzedawali cebulki symbolicznego kwiatu, prowadzili zbiórki pieniędzy, przygotowywali świąteczne ozdoby, piekli ciasteczka, organizowali charytatywne koncerty. Wszystko z na rzecz Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem, założonego przez współpracującą z Fundacją dr Marię Węglarz i podopiecznych Fundacji, których liczba sięga teraz czterdziestu osób w różnym wieku.
Fundacja ogłosiła także dwa konkursy – „Krzyżówka radości” i „Anioł Fundacji”, przy czym ten drugi służył stworzeniu wizerunku anioła, którym nagradzani byliby dobrodzieje i darczyńcy. Nagrody dla laureatów obu konkursów wręczał na scenie, z wysokości swojego wózka, Karol z szóstej klasy nowotarskiej „piątki”, szczęśliwy beneficjent kolejnej fundacyjnej akcji – „Spełnione marzenie”. Właśnie ta entuzjastyczna zbiórka pozwoliła mu, jako pierwszemu, z początkiem lutego polecieć do Anglii i uczestniczyć w meczu ukochanej drużyny Manchesteru. Razem z Karolem gratulowali laureatom wdowa po patronie Fundacji – pani Czesława Worwowa, panie z Zarządu i reprezentujący władze powiatu Karol Skrzypiec.
(asz)
Komentarze