Kamery live
prognoza pogody

W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

1 lutego 2023 15:09
TOPR ogłosił wczoraj trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Prognozowane kolejne opady śniegu wraz z silnym wiatrem pogarszają sytuację lawinową.
W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Opis stopnia zagrożenia

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym.

fot. arch. nowytarg24.tv

os 01.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również