Kamery live
prognoza pogody

W rejonie Ibisoru – kumulacja drogowych i rowerowych inwestycji

25 maja 2020 16:21
Wyciszenie Włącz dźwięk

Rejon Ibisoru to miejsce, gdzie w ostatnim czasie skumulowało się kilka miejskich inwestycji. Powstały nowe odcinki tras rowerowych w ciągu ulic Nadmłynówka i Schumana, gdzie właśnie wylano świeży asfalt, a w trakcie realizacji jest budowa drogi na os. Bohaterów Tobruku. W przyszłości właśnie tędy będzie przebiegał ważny ciąg komunikacyjny, łączący zachodnią część miasta z centrum –  alternatywa dla Alei Tysiąclecia.

Budowa drogi na osiedlu Bohaterów Tobruku to największa drogowa inwestycja realizowana przez miasto w tym roku. Jej koszt wynosi prawie 4 miliony 200 tys. zł  brutto, z czego prawie połowę tej kwoty pokryje dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Przetarg na te prace budowlane wygrało Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Nowego Targu. Zakres prac obejmuje nie tylko wykonanie asfaltowej jezdni – złożonej z dwóch prostopadłych odcinków o łącznej długości 550 m – wraz z chodnikami, ale także budowę ścieżki rowerowej, nowego oświetlenia i przebudowę wszystkich sieci. Co istotne, to pierwszy krok do rozbudowy systemu transportowego w przyszłości. 

-Fragment drogi od zakopianki w kierunku Bohaterów Tobruku będzie dalej kontynuowany, mam nadzieję, że w stronę Grela, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, ale też w przyszłości będzie mógł stanowić połączenie z ul. Parkową. Aktualnie czekamy na zakończenie postępowania w celu otrzymania pozwolenia na rozbudowę ul. Parkowej – chodzi o połączenie od Urzędu Skarbowego i szkoły muzycznej w kierunku zakopianki. Liczę na to, że w przyszłości, po oddaniu do użytku nowej zakopianki, uda nam się otworzyć ten przejazd i skrzyżowanie, czy też przebudować je tak, żeby z tych stale rozbudowujących się osiedli w części zachodniej na Ibisorze była płynna komunikacja do centrum. Będzie to alternatywa dla Alei Tysiąclecia, powstałby bardzo fajny ciąg – tłumaczy burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. 

W rejonie szkoły muzycznej miasto planuje też w przyszłości budowę parkingów zaporowych – tak, żeby ludzie przyjeżdżający z zewnątrz mogli w 10 minut dostać się do centrum. Ale to jest już kolejny etap – jak wspomina pan burmistrz “uzależniony od tego, kiedy i czy w ogóle uda się wykupić tereny pod tę inwestycję”.

Finalizacji budowy nowej drogi na Bohaterów Tobruku należy spodziewać się 31 sierpnia br. Tymczasem właśnie dobiegają końca prace związane z budową asfaltowych ścieżek rowerowych w rejonie Ibisoru. To 800 metrów nowego ciągu pieszo-rowerowego biegnącego wzdłuż ul. Młynówka oraz blisko 400 metrów w pasie drogowym ul. Schumana. Pierwszą z inwestycji realizuje Przedsiębiorstwo Budowlano – Usługowe Zibud z Kamienicy (wartość zamówienia wynosi 585,5 tys. zł), drugą – firma Eurovia z Kobierzyc (wartość zamówienia to 269 tys. zł). Rowerowe inwestycje realizowane są z 85% unijnym dofinansowaniem w ramach III etapu Historyczno – kulturowo – przyrodniczego Szlaku wokół Tatr. Ścieżki łączą się bezpośrednio z już istniejącą infrastrukturą rowerową wzdłuż Czarnego Dunajca. 

/os

fot. pk

os 25.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również