Kamery live
prognoza pogody

W ramach uczczenia 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności w Stolicy Podhala

9 grudnia 2020 21:46

Górale będą modlić się przez kilka dni przed obrazem Matki Bożej Solidarności w intencji ofiar Stanu Wojennego w 39 rocznicę tego wydarzenia, podziękują także za 40 lat istnienia NSZZ “Solidarność”.

W ramach uczczenia 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności w Stolicy Podhala

Obraz, który będzie peregrynowany powstał w 1984 r., a jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956;Gdańsk 1970; Radom 1976; Gdańsk 1980, oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko- kapelan Solidarności. Drugi z obrazów nieco większy trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy z nich związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stup Czarnej Madonny. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć w pielgrzymkach Ludzi Pracy. Już od 8 lat obraz pełni rolę formacyjną, pielgrzymując po kraju wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności rozpocznie się w stolicy Podhala w asyście relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie się już w niedzielę 13 grudnia z udziałem pocztów sztandarowych. Na uroczystości zaprasza nowotarski oddział NSZZ “Solidarność “. O godz. 12.30 w kościele św. Katarzyny rozpocznie się Msza św. w intencji ofiar Stanu Wojennego. Po Eucharystii zaplanowano Apel Poległych i składnie wiązanek pod Krzyżem Katyńskim i obeliskiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Obraz Matki Bożej Solidarności w poniedziałek 14.12 trafi do parafii NSPJ w Nowym Targu, 15.12 do parafii na nowotarskim Kowańcu, 16.12 do parafii w Waksmundzie. 17.12 przed obrazem modlić się będą nowotarżanie z parafii na Borze, a 18.12 trafi on do ludźmierskiego sanktuarium, skąd 19.12 zostanie przetransportowany do Zakopanego do kościoła na Bystrem. Zaś od 2 do 9 stycznia 2021 Obraz Matki Bożej Solidarności będzie w Krościenku.

mat. prasowy NSZZ Solidarność, oddział Nowy Targ

os 09.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również